
Medencéknyi szemét az USA-ból
Malajzia a világ egyik legjelentősebb műanyaghulladék-importőre: idén csak az első félévben több mint 433 000 tonna, mintegy 61 milliárd forint értékű nejlonszemét érkezett az országba – nagyrészt az USA-ból, valamint Japánból, Spanyolországból, Németországból és Nagy-Britanniából. Ez a mennyiség 173 olimpiai medencét is megtöltene. A beérkezett műanyagot pelletként küldik tovább, főként Kínába, ahol szőnyegek és más termékek alapanyagaként hasznosul.
A tiltás csak az első lépés
A 2018-as kínai importtilalom (China ban) óta Malajziába ömlik a külföldi hulladék: sok kínai újrahasznosító cég is áttelepült ide. Gyakran azonban a műanyagot engedély nélkül, csempészettel hozzák be, amit kenőpénzzel, hamis papírokkal is segítenek. A környezetvédők szerint bár az új törvény többet ígér, a korrupció és a csalás miatt továbbra is sok szemét juthat be az országba – a hazai újrahasznosító cégek ugyanis jobban kedvelik a tiszta, importált hulladékot, mint a helyi, szennyezettebb anyagot.
A világ szemetét már nem kérik
A Föld Barátai Malajzia (Friends of the Earth Malaysia) és a Greenpeace helyi aktivistái szerint a fejlett országoknak meg kellene szüntetniük azt a gyakorlatot, hogy olcsóbb országokba tolják át saját környezeti problémáikat. Az új törvény értelmében a malajziai hatóságok szigorú fellépést ígérnek minden olyan magánszeméllyel vagy céggel szemben, amely megpróbálja kijátszani az importkorlátozásokat.