Az idegen bolygó, amely felgyújtja saját csillagát

Az idegen bolygó, amely felgyújtja saját csillagát
Egy fantasztikus felfedezést jelentettek be csillagászok: első alkalommal figyelték meg, hogy egy bolygó képes befolyásolni saját csillagát oly módon, hogy hatalmas napkitöréseket vált ki rajta. A HIP 67522 b nevű bolygó, amely nagyjából a Jupiter méretű, elképesztően közel, mindössze 7 napos pályán kering csillaga körül, mintha csak a gyors halálba száguldana. A közelség miatt a bolygó mágneses mezeje olyan erős hullámokat kelt a csillag mágneses terében, amelyek pusztító napkitöréseket indítanak be, miközben a csillag sugárzása visszacsap a bolygóra, és lassan elpárologtatja annak légkörét.

Halálos tánc a csillag körül

A kutatók szerint ezek a kitörések sokkal erősebbek, mint amit a bolygó által keltett hullámoktól várnánk, vagyis valósággal robbanásokat szabadítanak el, amelyek csak arra vártak, hogy valami beindítsa őket. A csillag – mint minden csillag – izzó plazmából áll, melynek töltött részecskéi erős mágneses mezőket hoznak létre. Ezek a mezők néha összegabalyodnak, majd hirtelen felszabadulva óriási sugárzással és anyagkitörésekkel törnek ki, amit koronakidobódásnak nevezünk. Régóta feltételezték, hogy a csillaghoz nagyon közeli, saját mágneses mezővel rendelkező bolygók képesek lehetnek ilyen folyamatokat kiváltani, de most először sikerült ezt közvetlenül is megfigyelni.

Lassan elfogy a bolygó

Az első bizonyítékokat a NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite – Tranzitos Exobolygó-felmérő Műhold) szolgáltatta, amely a csillagok fényének halványulását figyelve azonosítja az áthaladó exobolygókat. Amikor felfigyeltek a HIP 67522 csillagra, az Európai Űrügynökség Cheops műholdjával végeztek részletes megfigyeléseket, és összesen 15 napkitörést detektáltak – szinte mindegyiket akkor, amikor a bolygó átvonult a csillag előtt a Földről nézve. Ez arra utal, hogy a bolygó mozgása folyamatosan ostorozza a csillag mágneses mezejét, és minden keringésnél újabb robbanásokat indít el.

Ennek a folyamatnak végzetes következményei vannak: a kitörések lassan lecsupaszítják a bolygó ritka atmoszféráját, rétegről rétegre. A jelenlegi számítások szerint a most még Jupiter-méretű HIP 67522 b nagyjából 100 millió év alatt akár Neptunusz nagyságúra is zsugorodhat.

Új megfigyelések, új kérdések

A kutatók folytatni tervezik a megfigyeléseket a TESS-szel, a Cheops-szal és az ESA által 2026-ban indítandó Ariel műholddal is, hogy jobban megértsék ezt a különös jelenséget. Különösen az ultraibolya- és röntgentartományú mérések lehetnek érdekesek, mivel ezek a sugárzások még pusztítóbbak lehetnek az exobolygó atmoszférájára nézve. Emellett szeretnének további hasonló rendszerű csillag-bolygó párosokat is felfedezni, hogy ne csak egyetlen különleges eset alapján kelljen elméleteket alkotni. Az ilyen bolygók sorsa drámaian példázza, milyen változékony lehet az élet a világegyetem egzotikus szegleteiben – és mennyire nem veszélytelen egy csillag közvetlen közelében táncolni.

2025, adminboss, www.livescience.com alapján



Legfrissebb posztok