Az Anubis lehet az MI-botok rémálma?

Az internetről adatot gyűjtő MI-botokat egyre nehezebb kiszűrni, de egy névtelen fejlesztő, Iaso, meglepően hatékony fegyvert kovácsolt ellenük: Anubis nevű programja januári indulása óta majdnem kétszázezer letöltést ért el. Olyan neves szervezetek alkalmazzák már, mint a GNOME, az FFmpeg és az UNESCO. Az Anubis lényege, hogy titokban, a felhasználó észrevétele nélkül ellenőrzi, valódi ember használja-e a böngészőt, vagy egy bot próbál átjutni. Ehhez például JavaScript-alapú, bonyolult kriptográfiai számításokat végeztet a böngészővel, amit a legtöbb normál használat esetén alig lehet észrevenni, míg a botok számára kifejezetten költséges.

Miért elrettentő ez a megoldás a botok számára?

A program úgy működik, hogy miközben egy hétköznapi felhasználónak minimális erőforrást igényel, az MI-alapú adatgyűjtő botok számára a weboldalak tömeges feltérképezése lehetetlenül drága lesz. Egyes ellenőrzésekhez csak annyit kér a böngészőtől, amit egy normál felhasználó böngészés közben amúgy is teljesít, a botok azonban erre külön programozást igényelnek, és óriási számítási költségekkel kell szembenézniük.

Szabadon használható, de folyamatosan fejlesztik

Az Anubis teljesen ingyenes, nyílt forráskódú, önállóan is futtatható, és szinte bárhová beépíthető. Népszerűsége nem véletlen, hiszen sokak számára kínál megoldást az egész internetet érintő problémára. Iaso azonban nem dől hátra: többek közt olyan változaton dolgozik, amely kevésbé terheli a CPU-t, valamint olyanon is, amely nem igényel JavaScriptet – ezt főként az adatvédelemre érzékeny internetezők értékelik majd. Legnagyobb kihívása, hogy megtalálja az egyensúlyt a botok kiszűrése és a valódi felhasználók akadálytalan böngészése között, úgy, hogy se a támadók, se az ártatlanok ne lássák át teljesen a rendszer működését – ami szinte lehetetlen küldetés.

2025, adrienne, news.slashdot.org alapján



Legfrissebb posztok