A kvantumfény bekeményít: forradalom az agykutatásban?

A kvantumfény bekeményít: forradalom az agykutatásban?
A legfrissebb kutatások szerint a kétfotonos eljárások, amelyeket többek között az Alzheimer-kór és más idegrendszeri betegségek vizsgálatára alkalmaznak, sokkal nagyobb mértékben erősíthetők kvantumfénnyel, mint eddig gondolták. Már korábban felmerült, hogy az összefonódott fény segíthet elkerülni azt a problémát, hogy az erős fény tönkreteheti vagy kifakíthatja a vizsgált mintákat, de sokáig úgy vélték, hogy a kvantumos előny csak nagyon gyenge fény mellett érvényesül.

Tízszeres erő, megmarad a kvantumelőny

A skóciai és olaszországi kutatók most olyan kísérletet végeztek, amelyben sikerült kimutatniuk, hogy a kvantumfény csaknem tízszer nagyobb intenzitás mellett is megőrzi előnyét a hagyományos fénnyel szemben. Ez azt jelenti, hogy sokkal erősebb jelet lehet elérni anélkül, hogy fel kellene adni a kvantumos előnyt, ami komoly fejlődést hozhat a bioszenzorok, a képalkotó és a spektroszkópiai eljárások területén.

Új utakat nyit az orvosi diagnosztikában

A szakemberek a kétfotonos folyamatokat hagyományos és kvantumos fényforrásokkal is összehasonlították, mind elméleti, mind gyakorlati kísérletekben. Mindkét megközelítés ugyanazt az eredményt adta: a kvantumfénnyel végzett kétfotonos folyamat hatékonyabb, akkor is, amikor a kvantumos hatásnak korábban már el kellett volna tűnnie. Ez a felfedezés megalapozhatja egy új generációs bioszenzorizálás kialakulását, amely radikálisan pontosabb és érzékenyebb orvosi diagnosztikához vezethet.

2025, adrienne, phys.org alapján

  • Szerinted etikus lenne, ha az ilyen új technológiát csak kevesek számára tennék elérhetővé?
  • Te miért választanád inkább a kvantumfényt a hagyományos fényforrás helyett?
  • Szerinted mikor érdemes kísérletek során új technológiát kipróbálni, és mikor nem?




Legfrissebb posztok