A neandervölgyiek ősi zsírfeldolgozó üzemei

A neandervölgyiek ősi zsírfeldolgozó üzemei
Az őskori vadászó-gyűjtögető életmód bőséges kalóriabevitelt igényelt, főként fehérjéből, szénhidrátból és zsírból. A nagyvadak – például a szarvas, a ló és a szarvasmarhafélék – vadászata során jelentős mennyiségű kalória jutott az ősemberhez, ám ezek főként fehérjéből származtak. A neandervölgyi ember szervezete, akárcsak a miénk, nem tud végtelen mennyiségű fehérjét feldolgozni; a máj csak megszabott mennyiséget, napi kb. 1 200 kalóriát tud károsodás nélkül lebontani. A túlzott fehérjebevitel úgynevezett fehérjemérgezést vagy „nyúléhezést” okozhat, ami halálos lehet. Mivel energiaszükségletük jóval magasabb volt, a neandervölgyieknek alternatív forrásokat, főként zsírt és szénhidrátot kellett keresniük. Télen vagy kora tavasszal, amikor a növényi szénhidrátforrások szűkösek voltak, a zsír vált a túlélés kulcsává.

Zsírszerzés forradalmi módszere

Új régészeti kutatások 125 000 évvel ezelőttről, a németországi Neumark-Nord térségéből először bizonyítják, hogy a neandervölgyiek zsírkinyeréssel is foglalkoztak: nagy állatok csontjait összetörték, majd felhevítették, hogy a bennük tárolt zsírt kinyerjék. Korábban ezt az összetett élelmiszer-feldolgozási módszert csak 28 000 évvel ezelőttről ismerték, jóval a neandervölgyiek kihalása utánról.

Egy igazi őskori zsírgyár nyomai

Legalább 172 állat feldolgozására utaló maradványokat találtak ebben a valóságos „zsírgyárban”. Leginkább nagy állatok, például combcsontjait és állkapcsát törték össze, ezek ugyanis zsírdúsak. Az alacsonyabb zsírtartalmú csontok, mint a lábcsontok, ritkábban fordultak elő. A kutatók szerint a neandervölgyiek akár főzéssel is kinyerhették a zsírt – lefölözve azt a lé tetejéről –, bár edényeket nem találtak. Feltételezhető ugyanakkor, hogy romlandó, organikus tárolókat, például szarvasbőrt vagy nyírfakérget is használhattak.

A túlélés kulcsa a fejlődés

Bár nem tudni pontosan, mennyi ideig üzemelt a helyszín, vagy hogy előre felhalmozták-e a feldolgozandó csontokat, a leletek lenyűgöző képet adnak a neandervölgyiek találékonyságáról és alkalmazkodóképességéről. Az viszont egyelőre rejtély, mennyire elterjedt volt ez a módszer, vagy inkább helyi különlegességnek számított.

2025, adrienne, phys.org alapján



Legfrissebb posztok