Az emberi vizeletből lesz csontpótló arany

Az emberi vizeletből lesz csontpótló arany
A kutatók forradalmi eljárást fejlesztettek ki, amely képes az emberi vizeletet átalakítani a csontokban és a fogzománcban megtalálható legkeményebb ásványi anyaggá, a hidroxiapatittá. Az Amerikai Védelmi Minisztérium fejlesztési ügynökségének támogatásával zajló kutatás lényege, hogy egy módosított élesztő segítségével a vizelet egyszerűen lebomlik, és kinyerhető belőle ez a nagy tisztaságú anyag. A hidroxiapatit több területen is hasznos lehet: csont- és fogászati implantátumok mellett régészeti restaurációkban, a műanyag lebomló alternatívájaként, illetve építőanyagként is alkalmazható.

A hidroxiapatit előnyei és a termelés kihívásai

A hidroxiapatit rendkívül szilárd, töltéssel rendelkező kalcium-, foszfát- és hidroxid-ionokat tartalmazó ásvány. Természetes formájában ez a csontok és a fogak fő alkotóeleme, ezért kiválóan alkalmas implantátumokhoz: a test nem utasítja el, ráadásul elősegíti a további csontképződést is. Ipari előállítása azonban eddig drága volt, mivel az emberben lévő termelésért felelős sejtekkel nehéz dolgozni, ezek gyorsan elpusztulnak és lassan szaporodnak.

Az új módszer: élesztőből csontásvány

Az új eljárásban genetikailag módosított Saccharomyces boulardii élesztőt használnak, amely alapvetően trópusi gyümölcsök (például licsi) héján található meg, és általában probiotikumként alkalmazzák. Az úgynevezett oszteoélesztő átalakítja a vizeletben található karbamidot hidroxiapatittá. Egy liter vizeletből nagyjából egy gramm hidroxiapatit nyerhető ki. A folyamat kevesebb mint egy nap alatt lezajlik, és a sörgyártáshoz hasonló fermentációs eljárással olcsón, nagy mennyiségben, néhány tíz fokos hőmérsékleten működtethető. Ez különösen előnyös a fejlődő gazdaságok számára is.

A jövő tervei

A tudósok most a módszer ipari méretű alkalmazásán dolgoznak. Céljuk, hogy hidroxiapatit-alapú, 3D-nyomtatott implantátumokat, műanyagokat, építőanyagokat és energiaipari alapanyagokat állítsanak elő ebből az új forrásból, jelentősen bővítve ezzel a hasznosítási lehetőségeket.

2025, adrienne, www.livescience.com alapján



Legfrissebb posztok