Az új légzésszonda, ami mindent kimutat

Az új légzésszonda, ami mindent kimutat
A tudósok olyan eszközt fejlesztettek ki, amely a betegségek kimutatását a kilélegzett levegő elemzésével egyszerűsítheti, ezzel forradalmasítva az egészségügyi diagnosztikát. Az új rendszer – ABLE (Airborne Biomarker Localization Engine, azaz levegőben lévő biomarkerek lokalizáló motorja) – lehetővé teszi, hogy a levegőben található biológiai nyomokat folyadékcseppekké sűrítse, amelyeket aztán egyszerű tesztcsíkokkal lehet vizsgálni. Az ABLE prototípusa kevesebb mint 75 000 forintból előállítható, és 10 perc alatt körülbelül 1 milliliter mintát gyűjt, amely már létező folyadékalapú diagnosztikai módszerekkel is kiértékelhető.

Kilégzéssel diagnosztizálni?

Jelenleg a legtöbb diagnosztikai vizsgálathoz vér-, vizelet- vagy nyálmintára van szükség, ami kényelmetlenséget és kockázatot jelenthet. A kilélegzett levegő vizsgálata azonban könnyebb és fájdalommentes alternatívát kínál. Az emberi szervezet folyamatosan bocsát ki illékony szerves vegyületeket (VOC-kat), amelyek adott esetben különböző betegségekkel – például asztmával, cukorbetegséggel vagy tüdőrákkal – hozhatók összefüggésbe.

A kihívást az jelenti, hogy ezek a vegyületek rendkívül alacsony koncentrációban vannak jelen – akár egy a billióhoz arányban –, így eddig nehéz volt kimutatni őket. Az ABLE erre kínál megoldást: a kilélegzett levegőt pumpa szívja be, párásítóval vízgőzt ad hozzá, majd lehűti, hogy a vegyületek sűrű folyadékcseppekké alakuljanak, amelyek a teszteléshez szükséges mennyiségben és koncentrációban rendelkezésre állnak.

Első eredmények és alkalmazási lehetőségek

A koncepció igazolására a kutatók több kísérletet is végeztek. Egyik vizsgálatukban kimutatták, hogy az ABLE képes a kilélegzett levegőben lévő glükóz mennyiségét megbízhatóan összekapcsolni a vércukorszinttel, így azt egyszerű glükózteszt-csíkokkal is lehet értékelni. Egy másik teszt során csecsemőktől származó mikrobákkal fertőzött egereknél hasonlították össze bizonyos vegyületek szintjét, és a koraszülöttek csoportjában magasabb értékeket találtak.

Az eszközzel sikeresen gyűjtöttek különböző, a levegőben terjedő vegyületeket, például baktériumokat vagy aeroszolokat is, amelyek környezetvédelmi vagy közegészségügyi szempontból lehetnek fontosak.

Kihívások és a jövő

Bár az ABLE ígéretesnek tűnik, egyelőre kevés adat áll rendelkezésre arról, pontosan mely VOC-vegyületek kapcsolódnak egyes betegségekhez. A további kutatások célja a potenciális biomarkerek katalógusának összeállítása és azok klinikai hasznosságának igazolása. A kutatócsoport orvosokkal együttműködve már megkezdte a gyulladásos bélbetegségek vizsgálatát is.

A fejlesztők dolgoznak az eszköz miniatürizálásán, hogy hordozhatóvá váljon, valamint a tömeggyártás és az egészségügyi intézményekben való bevezetés előkészítésén is. Ha sikerrel járnak, az ABLE új korszakot nyithat a betegségek gyors, egyszerű és fájdalommentes kimutatásában.

2025, adminboss, www.livescience.com alapján



Legfrissebb posztok