Ha már az MI is hőgutát kap, mi lesz velünk? – Az MI mentheti meg a betegeket a hőhullámtól

Ha már az MI is hőgutát kap, mi lesz velünk? – Az MI mentheti meg a betegeket a hőhullámtól
Évről évre egyre súlyosabb hőhullámok nehezítik a nagyvárosi életet, ami különösen veszélyes az idősek, szív- és vesebetegek, valamint krónikus betegséggel élők számára. Bostonban például nyaranta annyira megtelnek a sürgősségi osztályok, hogy legalább 10 százalékkal többen fordulnak orvoshoz kiszáradás, szív- vagy veseproblémák, ájulás és izomgörcsök miatt, amikor extrém meleg érkezik.

Innovatív válasz az egészségügyben: MI-alapú hőségriasztás

A Mass General Brigham (MGB), egy nonprofit kórházi hálózat 2,5 millió pácienssel, úttörő módszerhez nyúl: mesterséges intelligencia (MI) segítségével igyekszik idejében figyelmeztetni a veszélyeztetett betegeket a közelgő hőhullámokra. Az IBM által szervezett Fenntarthatósági Gyorsítósáv programban fejlesztenek egy olyan rendszert, amely az elektronikus egészségügyi nyilvántartások átvizsgálásával azonosítja a leginkább veszélyeztetett embereket.

Az MI nemcsak értesítené őket az extrém hőségről, hanem konkrét tanácsokat is adna: hogyan védekezzenek, hol találhatnak hűtött közösségi helyeket vagy légkondicionált nyilvános épületeket. Az érzékeny adatok védelméről külön is gondoskodnak.

Egészségügyi felelősség, személyre szabott figyelmeztetés

Az elképzelés szerint a személyre szabott üzenetek sokkal hatásosabbak, mintha csak a híradóban hallanák a hőségriadót. Ha az orvosuk vagy saját kórházuk jelzi: „Veszélyeztetett vagy, ezt teheted,” a páciensek komolyabban veszik a figyelmeztetést. Minden évben többen halnak meg hőhullám miatt az USA-ban, mint bármely más extrém időjárási esemény következtében, és sokakat kórházba is szállítanak. Az extrém hő okozta egészségügyi költségek éves szinten elérik a mintegy 360 milliárd forintot (1 milliárd dollár).

Az MGB jelenleg is képez orvosokat és nővéreket a hőség egészségügyi veszélyeire, és a súlyosabb betegségekben szenvedők személyes tanácsadót kapnak. De lehetetlen mindenkit időben értesíteni: nincs elég ember ahhoz, hogy minden szívbeteggel, vesebeteggel vagy hűtés nélküli otthonban élővel kapcsolatba lépjenek.

MI-chatbot a mindennapi segítségért

A fejlesztés alatt álló MI-rendszer lényege, hogy chatbot funkcióval is bővül majd, így a páciensek kérdezhetnek is a riasztás után. Ez jelentős terhet vesz le az elfoglalt háziorvosokról, hiszen az MI nem várakoztatja a betegeket, hanem azonnal útba igazítja őket a hűsölési lehetőségekhez.

A következő két évben pilot programként indul el a rendszer, az IBM-mel közösen fejlesztik. Ha beválik, akár más kórházak is használhatják az egész országban. Célja nem a profitszerzés, hanem a közösség egészségének védelme – különösen ott, ahol a klímaváltozás még nagyobb veszélyt jelent a legsérülékenyebbek számára.

2025, adminboss, www.scientificamerican.com alapján



Legfrissebb posztok