Az új SIM-zárral védi magát az átverésektől?

Az egyik leggyakoribb digitális csalási módszer a SIM-cserés támadás, amikor bűnözők csalással megszerzik valaki telefonszámát, majd azt áthelyezik egy olyan SIM-kártyára, amelyhez ők férnek hozzá. Ezzel lehetőségük nyílik elfogni SMS-eket és hívásokat, így könnyedén megszerezhetik azokat az egyszer használatos belépési kódokat is, amelyekkel különféle banki, közösségi vagy e-mail fiókokhoz hozzáférhetnek. Napjainkban az ilyen átverések egyre gyakoribbak, ezért a nagy távközlési szolgáltatók külön intézkedéseket vezettek be: az AT&T például Fiókzár (Account Lock) néven újította meg védelmét, amely a myAT&T alkalmazáson keresztül érhető el.

Mire jó a SIM-zár?

A védelem lényege, hogy megakadályozza illetéktelenek számára a telefonszám áthelyezését, a SIM-kártya vagy a készülék cseréjét, a számlázási adatok módosítását, illetve a jogosult felhasználók adatainak megváltoztatását. Csak akkor javasolt ideiglenesen feloldani a zárolást, ha valaki valóban szolgáltatót vagy készüléket cserél.

Miért veszik el a telefonszámot?

A trükk egyszerű: egy kártékony szereplő összegyűjti a szükséges adatokat – gyakran olyan forrásból, ahová az ügyfelek rutinszerűen megadják telefonszámukat, például csekkeken, online űrlapokon vagy különféle fizetési módoknál. Ezután szociális manipulációval eléri, hogy a szolgáltató ügyfélszolgálatosa a számot áthelyezze az ő SIM-kártyájára.

Hogyan védekezz?

A legtöbben azt javasolják, hogy a mobilszámot csak olyan helyen adjuk meg, ahol tényleg muszáj. Jó megoldás lehet például vezetékes vagy VOIP-számot használni a legtöbb ügyintézéshez, de vannak helyzetek, amikor elkerülhetetlen a mobilos azonosítás. Ezért erősen ajánlott aktiválni a portolási zárolást minden szolgáltatónál – ha éppen nem váltasz szolgáltatót.


Valóban teljes a biztonság?

A megoldásnak azonban vannak korlátai: a SIM-zár nem akadályozza meg, ha egy belső alkalmazott kenőpénzért segít a csalóknak, ahogyan azt sem, ha maga a fizikai eszköz (a mobiltelefon) elveszik vagy tönkremegy, így válik elérhetetlenné a védett szám. Az új funkciók ugyan hasznosak, de a felhasználók személyes adatvédelme és óvatossága továbbra is kulcsfontosságú.

A Fiókzár funkció Androidon és iOS-en is elérhető, de évekbe telt, mire a szolgáltatók felismerték a veszélyeket. Érdemes ezt a biztonsági eszközt is beépíteni a mindennapos védelem repertoárjába, mert a mobil elérésén túl akár a bankszámlához is hozzáférhet, aki megszerzi a számunkat – ha nem vigyázunk.

2025, adminboss, tech.slashdot.org alapján



Legfrissebb posztok