Mire jó a SIM-zár?
A védelem lényege, hogy megakadályozza illetéktelenek számára a telefonszám áthelyezését, a SIM-kártya vagy a készülék cseréjét, a számlázási adatok módosítását, illetve a jogosult felhasználók adatainak megváltoztatását. Csak akkor javasolt ideiglenesen feloldani a zárolást, ha valaki valóban szolgáltatót vagy készüléket cserél.
Miért veszik el a telefonszámot?
A trükk egyszerű: egy kártékony szereplő összegyűjti a szükséges adatokat – gyakran olyan forrásból, ahová az ügyfelek rutinszerűen megadják telefonszámukat, például csekkeken, online űrlapokon vagy különféle fizetési módoknál. Ezután szociális manipulációval eléri, hogy a szolgáltató ügyfélszolgálatosa a számot áthelyezze az ő SIM-kártyájára.
Hogyan védekezz?
A legtöbben azt javasolják, hogy a mobilszámot csak olyan helyen adjuk meg, ahol tényleg muszáj. Jó megoldás lehet például vezetékes vagy VOIP-számot használni a legtöbb ügyintézéshez, de vannak helyzetek, amikor elkerülhetetlen a mobilos azonosítás. Ezért erősen ajánlott aktiválni a portolási zárolást minden szolgáltatónál – ha éppen nem váltasz szolgáltatót.
Valóban teljes a biztonság?
A megoldásnak azonban vannak korlátai: a SIM-zár nem akadályozza meg, ha egy belső alkalmazott kenőpénzért segít a csalóknak, ahogyan azt sem, ha maga a fizikai eszköz (a mobiltelefon) elveszik vagy tönkremegy, így válik elérhetetlenné a védett szám. Az új funkciók ugyan hasznosak, de a felhasználók személyes adatvédelme és óvatossága továbbra is kulcsfontosságú.
A Fiókzár funkció Androidon és iOS-en is elérhető, de évekbe telt, mire a szolgáltatók felismerték a veszélyeket. Érdemes ezt a biztonsági eszközt is beépíteni a mindennapos védelem repertoárjába, mert a mobil elérésén túl akár a bankszámlához is hozzáférhet, aki megszerzi a számunkat – ha nem vigyázunk.