Na persze, mert pont a Spotify az ördög maga! Az elképesztő ok, amiért Deerhoof lelépett a Spotifynál

Na persze, mert pont a Spotify az ördög maga! Az elképesztő ok, amiért Deerhoof lelépett a Spotifynál
A Deerhoof nevű amerikai zenekar radikális lépést tett: levették az összes zenéjüket a Spotify-ról, miután a streamingóriás vezérigazgatója, Daniel Ek közel 260 milliárd forintot fektetett be a katonai MI-megoldásokkal és drónfejlesztéssel foglalkozó európai Helsing cégbe. A zenekar kijelentette, hogy nem akarják, hogy a zenéjük emberéletek kioltásához járuljon hozzá, és nem akarják, hogy sikereik bármilyen módon MI-háborús technológiákhoz köthetők legyenek.

A zene és a háborús technológia összefonódása

A Deerhoof tagjai szerint az MI-vezérelt harci technológia mára a szupergazdagok legfelkapottabb játékává vált. Egyre világosabb: a hadsereg és a rendőrség elsősorban a milliárdos elit testőrségeként működik. Minél több gyilkolást végeznek a gépek, annál nagyobb a profit – az MI-vel a célzás, kiirtás, destabilizáció akár teljes népeken is kipróbálható (például Gázában), a háborút irányítók korábbi gondja, az emberi együttérzés így teljesen kiiktatható.

Miért könnyű kiszállniuk?

A Deerhoof hangsúlyozza: megtehetik ezt a lépést, mert bevételeik nagy része a koncertezésből származik, nem pedig a streaming után járó minimális pénzből. Elutasítják azt az iparági elvárást, hogy a zenészek mindenáron növeljék a hallgatói bázisukat – és nem akarják, hogy az „elérhetőség” ára az legyen, hogy oligarchák katonai MI-fegyverkezéseit támogassák. Szerintük a Spotify amúgy is önmegsemmisítő pályára állt: egy adatbányász csalás, ami a művészeknek rossz, a hallgatókat átveri, és biztosan el fog tűnni a süllyesztőben.

Mesterséges zene – hamis előadók, valódi problémák

A Spotify gondjai jóval túlmutatnak Ek befektetésein. Az utóbbi hetekben egy teljesen mesterségesen generált zenekar, a Bársonyos Naplemente (The Velvet Sundown) dalait tolta az algoritmus a lejátszási listákra, miközben ők valójában nem is léteznek zenészként. Paul Bender, Grammy-jelölt zenész is jelezte: saját együttesének, az Elég Édesnek (The Sweet Enoughs) az oldalára ismeretlen, MI által generált számokat töltöttek fel engedély nélkül – és hamis előadóprofilokat kaptak többek között olyanok is, mint Madvillain, SOPHIE vagy Brian Wilson.


Lázadás a milliárdosok és a digitális kizsákmányolás ellen

A Deerhoof egyre elviselhetetlenebbnek tartja azt a rendszert, amelyben minden döntést kényszerpályára terelnek: fogyaszd a médiámat, használd a szolgáltatásomat – különben nincs munkád, nincs esélyed. Ez a dilemma szerintük hamarosan széles körű ellenálláshoz vezet majd, ők pedig elindították a lavinát: leléptek a Spotifynál, és köszönetet mondtak a kiadóknak, akik bevállalták velük a pénzügyi veszteségeket is.

2025, adminboss, www.avclub.com alapján



Legfrissebb posztok