
Univerzum, amely értesítéseket küld
A Rubin Obszervatórium soha nem látott gyorsasággal és részletességgel fogja vizsgálni az égboltot. Az égbolt bármilyen változását, mozgását vagy újonnan felbukkanó objektumát a teleszkóp azonnal és automatikusan jelzi majd – mintha maga az univerzum küldene személyre szabott értesítéseket. Ez nagyon jól hangzik, egészen addig, amíg meg nem halljuk a számokat: minden egyes képhez kb. 10 000, egy éjszaka alatt nagyjából 10 millió értesítés várható. Ezt senki sem tudja kézzel átnézni, minden manuális szűrés vagy figyelés gyakorlatilag lehetetlen. A Rubin adatfolyama olyan lesz, mint egy folyamatosan működő fedélzeti kamera vagy kaputelefon: ezt a mennyiséget csak MI-alapú adatkezelés képes kezelni.
Így működik a csillagászati big data
Az obszervatórium első lépése leszűkíteni az égboltról készülő képeken az alapot: ez lesz az a statikus háttér, amelyhez képest bármilyen változás azonnal láthatóvá válik. Az első év során elkészül a teljes háttérkép az égboltról, ezt követően indul a “buli”. Minden új fotó elkészültekor algoritmusok javítják a hibákat, például a színeltéréseket vagy a bemozdulást, majd összehasonlítják a képet a háttérrel. A legapróbb eltérés is automatikusan megjelölésre kerül – ez lesz a kb. 10 000 újdonság képenként. Egyetlen éjszaka alatt 1 000 kép készül. Ez 10 millió új észlelés naponta!
Ezek feldolgozásához minden csillagász – sőt, lelkes amatőr is – feliratkozhat különféle „értesítési brókereknél”. Beállíthatják, milyen területek vagy események érdeklik őket – például különleges szupernóvák vagy aszteroidák –, sőt, azt is meghatározhatják, mennyire legyen jelentős az értesített esemény. Más választásuk nincs, hiszen napi 10 millió értesítést feldolgozni senki sem képes. Az adatmennyiség egyszerűen sokkoló.
A Rubin tízéves giga-mozi projektje
A Rubin Obszervatórium nagy dobása az úgynevezett Az idő és tér öröksége égboltfelmérés (Legacy Survey of Space and Time, LSST) nevű tízéves projekt. Minden éjjel kb. 1 000 képet készít, végigpásztázva a teljes déli égboltot 3-4 naponta. A fő kutatási stratégia már most pontosan meg van tervezve, de a részletek folyamatosan változnak – mivel beépítik a csillagászközösség aktuális érdeklődését és a váratlan égi eseményeket is. Ami tíz éve még sci-finek tűnt – például a gravitációs hullámok fényes kísérői – ma már teljesen új tudományos frontot jelentenek. Az LSST várhatóan olyan új felfedezéseket eredményez majd, amelyek gyökeresen átalakítják az univerzumról alkotott képünket: ezért is olyan fontos, hogy a műszert rugalmasan használják, és gyorsan reagáljanak a változásokra. Új fizikai jelenségek és eddig ismeretlen égi objektumok várhatók.
Aszteroidák, üstökösök, azonnali felfedezések
Néhány tudományos áttöréshez az kell, hogy a csillagok éppen a megfelelő pillanatban „adják hírül” magukat, de a Naprendszeren belüli “vegyesboltból” (aszteroidák, üstökösök) egész áradat várható. Jelenleg több mint 1,3 millió aszteroidát ismerünk, de a Rubin legalább háromszor ennyit fog találni – szinte “munkabefektetés” nélkül, hiszen ezek már ott keringenek. Az új űrsziklákról szóló értesítések azonnal egy nemzetközi adatbázisba (Minor Planet Center) kerülnek. A kutatók csak hátradőlnek, és várják, ahogy az újabb égbolttárgyak záporoznak: az új objektumok akár 70 százalékát már az első két évben megtalálhatja az obszervatórium. Ez gyors visszacsatolás, azonnali tudományos sikerélmény.
Sötét anyag, sötét múlt
A Rubin rendkívül erős eszköz a legnagyobb rejtély, a sötét anyag kutatásához is. A világegyetemet láthatatlan anyag tartja össze, amely „nem világít”, de a galaxisokat egyben tartja, és tömegével jócskán felülmúlja a megszokott, ismert anyagot. A csillagászok ezt úgy kutatják, hogy figyelik, miként torzítja el a sötét anyag a távolabbi fényforrások képét. E sajátos „hajlítás” alapján lehet feltérképezni, hol mennyi sötét anyag található.
Anthony Tyson, az obszervatórium első igazgatója évtizedekkel ezelőtt már szeretett volna ehhez egy gigateleszkópot, de akkoriban visszautasították. Végül más úton mégis ugyanazzal a műszerrel tudott adatokat gyűjteni: hivatalosan rádiófényes plazmasugarakat kutattak, de „véletlenül” összegyűjtötték a sötét anyag által torzult fényképeket is. Most a Rubin galaxisok millióit fogja figyelni, ezerszeresére növelve Tyson korábbi, ravaszul megszerzett méréseit.
Az MI nélküled az univerzumban
A Rubin Obszervatórium tehát forradalmi új korszakot nyit a csillagászatban. MI nélkül senki sem boldogulna ebben az adattengerben, de így egyszerre tárulhatnak fel az égbolt legkisebb változásai, a titokzatos sötét anyag, a száguldó aszteroidák és a világító szupernóvák. Közben egy évtizeden keresztül minden éjszaka milliónyi „égi push értesítés” érkezik a kutatók és az érdeklődők postaládájába – talán épp egy olyan újdonság, ami mindent megváltoztat.