A kínai gyárak vergődése: harmadik hónapja zsugorodik az ipar

A kínai gyárak vergődése: harmadik hónapja zsugorodik az ipar
Júniusban már harmadik hónapja csökkent Kína feldolgozóipari teljesítménye, miközben a pekingi gazdaságélénkítő intézkedések csak mérsékelt enyhülést hoztak az ágazatban. A hivatalos beszerzési menedzser index (PMI) ugyan 49,7 pontra emelkedett az előző havi 49,5 pontról, de továbbra is a bővülést és a zsugorodást elválasztó 50-es szint alatt maradt. Ez nagyjából megegyezett az elemzői várakozásokkal.

Vegyes kép: termelés nő, munkahelyek fogynak

A termelést mérő alindex 51 pontra, az új megrendeléseket mérő mutató 50,2-re emelkedett, ami némi élénkülést jelez az iparban és a keresletben. Ennek ellenére a gyárak készletszintje és a foglalkoztatottság tovább apadt: előbbi 48, utóbbi 47,9 ponton áll. A nem-feldolgozóipari PMI, amely a szolgáltatásokat és az építőipart is magában foglalja, 50,5-re nőtt májusról. Bár a szolgáltatások kissé lassultak (50,1 pont), az építőipari aktivitás erőteljesen, 52,8 pontra emelkedett, amit gyorsuló infrastrukturális beruházások hajtottak.

Exportlehetőségek és kihívások

Az exportból származó új megrendelések mutatója érezhetően, 47,5 pontra javult az előző havi 44,7 pontról. Ez a májusi kínai–amerikai kereskedelmi tűzszünetet követő fokozódó amerikai keresletre utalhat. A kínai gyártók azonban továbbra is kemény árversennyel és gyenge fogyasztói kereslettel küzdenek, amit az amerikai vámtarifák is tetéznek.

Kína amerikai exportja éves szinten 21%-kal esett vissza áprilisban, mivel a kínai exportőrök alternatív piacokat keresnek, hogy elkerüljék a korábbi, háromjegyű vámtarifát, amelyet végül május közepén visszavontak.

Belföldi fogyasztás, defláció, állami beavatkozás

Li Qiang miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a kormány további lépésekkel élénkítené a belföldi keresletet. Az idei évben tartós defláció jellemzi a fogyasztói árakat, és a termelői árindex is tovább esett májusban – a feldolgozóipari profit 9,1%-kal zuhant ugyanekkor. Pénzügyi szakértők szerint további fiskális ösztönzésre, például fogyasztási utalványokra, csereprogramokra és kötvénykibocsátásokra lehet szükség.


Kereskedelmi egyezkedés: előrelépés, de rengeteg a bizonytalanság

Kína és az USA abban állapodtak meg, hogy a kínai exportkérelmeket Peking vizsgálja meg, az USA pedig korlátozó intézkedései egy részét visszavonja. A részletek hiánya azonban folyamatos bizonytalanságot jelent, például, hogy milyen szempontok alapján engedélyezik a stratégiai termékek – például a ritkaföldfém-mágnesek – kivitelét.

A kínai kereskedelmi minisztérium a hétvégén megerősítette: nem fogadnak el olyan alkuhelyzetet, ahol Kína érdekei sérülnek, és határozottan fellépnek jogaik védelmében.

Keddre várható egy független gyártási felmérés (Caixin Media és S&P Global), amely szintén enyhe javulást jelezhet júniusra.

2025, adminboss, www.cnbc.com alapján



Legfrissebb posztok