Az MI zenekar, amit mindenki valódinak hitt

Az MI zenekar, amit mindenki valódinak hitt
A zenei világban ismét felkavarodtak az indulatok: a Spotify egyik leggyorsabban felkapott „zenekara”, a The Velvet Sundown valójában egy MI által generált produkciónak tűnik, miközben havonta több mint 470 ezer hallgatója van. Az együttes A por a szélben (Dust on the Wind), Átsodródni a lángon túlra (Drift Beyond the Flame) és Véget vetni a fájdalomnak (End the Pain) című számai futótűzként terjednek, de szinte semmi bizonyíték nincs arra, hogy valós emberek állnának mögöttük.

Hiányzó háttértörténet, furcsa zenekari tagok

A The Velvet Sundown Spotify-oldalán minden úgy néz ki, mintha egy létező, hiteles együttesről lenne szó – még Verified Artist státuszt is kaptak. A bemutatkozásukban általános, semmitmondó frázisok szerepelnek: „Van valami egészen varázslatos a The Velvet Sundownban. Nemcsak hallgatod őket, beléjük is merülsz.” A tagok – Gabe Farrow (ének, mellotron), Lennie West (gitár), Milo Raines (szintetizátor), Orion Rio Del Mar (ütős) – azonban valószínűleg nem léteznek. Még alaposabb kereséssel sem sikerült semmilyen bizonyítékot találni arra, hogy valódi személyiségek lennének.

MI-gyanús jelek mindenhol

Az első albumuk, a Por és csönd (Dust and Silence) már elérhető, a következő, a Papírnap lázadása (Paper Sun Rebellion) megjelenése július 14-én várható. Az album borítóin mind egytől egyig MI által alkotott abszurd képek szerepelnek: például lebegő szem és lépcső a sivatagi tájban – mintha ugyanabból az alapból, többféle MI-változatot generáltak volna. A csapatról készült zenekari fotók is erősen „gépi” hatásúak.

A zenét meghallgatva felismerhetők a The Eagles, JJ Cale, The Allman Brothers vagy a texasi Khruangbin stílusjegyei, de a számokból hiányzik az a koherencia, ami csak élő zenekarok között jöhet létre. Az énekhang minden dalban kissé eltérő, ami további bizonyíték az MI-háttérre. A zenék kellemesek, háttérbe simulnak, de meglehetősen lélektelen és felismerhetetlen stílust képviselnek.

Miért botrány ez?

2024-ben a Spotify bevezette azt a szabályt, hogy azok a zeneszámok, amelyeket évente nem játszanak le legalább ezerszer, nem generálnak bevételt az alkotóiknak. Becslések szerint a dalok 86%-a így semmilyen pénzt nem hoz. A nagy streamingszolgáltatók profitja nő, miközben a kezdő vagy kevésbé ismert zenészek anyagilag egyre inkább kiszorulnak, most pedig egy olyan MI-zenekar húzza be a hallgatókat, amelynek valódisága erősen megkérdőjelezhető, és sem a Spotify, sem az Apple Music nem jelöli egyértelműen MI-ként – csak a Deezer alkalmaz automatikus MI-detektálót, amely főként olyan modelleket szűr ki, mint a Suno és az Udio.


Felháborodás és kétkedés

A zenekar saját X (korábban Twitter) fiókján tagadja, hogy MI generálná a zenét, „teljesen őrültségnek” nevezve ezeket a híreszteléseket. A felhasználók azonban egyre dühösebbek: van, aki emiatt a Spotify-előfizetése lemondását fontolgatja, más szerint új posztmodern „Milli Vanilli” botrány zajlik, csak most minden támogatott és hamis. Persze, akad, akinek kifejezetten tetszenek a dalok.

Hivatalos magyarázat egyelőre nincs: a Spotify – miután a Deezer már figyelmeztetéssel látta el az albumokat – jelezte, hogy az együttes dalai „feltehetően MI-vel készültek”. Az viszont biztos: ha a Velvet Sundown valóban MI-bandaként létezik, akkor élőben valószínűleg sosem látjuk őket.

2025, adminboss, www.techradar.com alapján



Legfrissebb posztok