Űrséta: Veszélyben a Lunar Trailblazer

Űrséta: Veszélyben a Lunar Trailblazer
A Lunar Trailblazer űrszonda februári indítása után alig egy nappal megszakadt a kapcsolat a földi irányítással. Bár kezdetben sikertelenül próbáltak adatokat kinyerni az űreszközből, a telemetriai adatok arra utaltak, hogy energiaellátási problémák léptek fel. Valószínűleg a szonda energiatakarékos módba kapcsolt, de a kedvezőtlenül álló napelemei nem termeltek elég áramot az akkumulátorok feltöltésére, így a szerkezet végül teljesen elnémult.

Kísérletek az irányítás visszaszerzésére

Azóta a mérnökök földi optikai és rádióteleszkópokat alkalmaztak, hogy figyeljék a szonda helyzetét és tengelyek körüli forgását. Különböző nemzetközi rádióantennák is próbáltak jelet fogni, ám a Holdtól egyre távolabb sodródva a kommunikáció csak gyengülne – ha egyáltalán valaha is helyreáll. Az újabb számítások szerint július közepéig érdemes próbálkozni, mivel ilyenkor a fényviszonyok talán elegendő áramot biztosítanának az akkumulátorok feltöltéséhez és a rádió újraindításához. Ha azonban addig sem sikerül kapcsolatot teremteni, el kell gondolkodni a küldetés befejezésén.

A kihagyott lehetőség

A 200 kg-os Lunar Trailblazer eredetileg arra készült, hogy nagy felbontású térképet készítsen a Hold felszínéről, és vízlelőhelyeket derítsen fel, vizsgálva azok elhelyezkedését, mennyiségét és formáját. A tervek szerint 100 km-re keringett volna a felszíntől. A projekt a NASA SIMPLEx (Kis innovatív küldetések bolygókutatásra; Small Innovative Missions for Planetary Exploration) versenyének keretében indult, ahol az olcsó és kockázatos mellékküldetések is részt vehetnek. Ezeknél lazábbak a követelmények, de éppen ezért könnyen kárba veszhet a munka.

2025, adrienne, go.theregister.com alapján

  • Te mit gondolsz, megérte bevállalni ezt a kockázatot?
  • Te mit tettél volna, mikor megszakadt a kapcsolat az űrszondával?
  • Szerinted etikus dolog ilyen drága küldetéseknél ennyire kockáztatni?




Legfrissebb posztok