A legjobb mindenes: Celestron NexStar 4SE
A Celestron NexStar 4SE igazi klasszikus, ha kezdő csillagászatról van szó. Kompakt, narancssárga tubusába Maksutov–Cassegrain optika került, amely 102 mm-es (4 hüvelykes) apertúrával és 1325 mm fókusztávolsággal rendelkezik. Ez a cső akár 241-szeres nagyításra is képes, miközben a teljes szett mindössze 10,4 kg.
A számítógépes GoTo állvány kulcsfontosságú: egy gombnyomással több ezer égitestet keres meg és követ automatikusan. Kifejezetten ideális Hold- és bolygómegfigyeléshez, de az Orion-köd vagy az Androméda-galaxis fényes foltjait is megmutatja. Mélyég-objektumokhoz már nagyobb apertúra szükséges. Bár nem tartozik a legolcsóbb modellek közé (kb. 140 000–180 000 Ft), aki hosszú távra tervez, annak megéri a befektetés.
Kedvező árú, könnyen kezelhető: Celestron Inspire 100AZ
Ez a lencsés távcső igazi ár-érték aránybajnok. 100 mm-es átmérőjével, 241x nagyításával és gyors, 660 mm-es fókusztávolságával elsősorban a Holdra és a bolygókra ideális. Kézikarral vezérelhető, motor nincs rajta, de éppen ezért olcsóbb (kb. 70 000–90 000 Ft), ráadásul 5,6 kg-os tömegével könnyen hordozható.
Az optikája kifejezetten tiszta, a Mars sarki jége, a Jupiter holdjai vagy a Szaturnusz gyűrűi szépen láthatók, sőt, sötét ég alatt akár a fényesebb mélyég-objektumok is. Beépített okostelefon-adapterének köszönhetően már az első észlelésedről készíthetsz fotókat. Aki gyors, egyszerű beállítást és megfizethető árat keres, jó helyen jár.
Ha hosszabb távra tervezel: Celestron AstroMaster 130EQ
Az 5,1 hüvelykes (130 mm) Newton-távcső már valóban univerzális eszköz. 307x nagyításával látványos részleteket mutat a Holdon, megmutatja a Szaturnusz gyűrűit, a Jupiter holdjait, mélyégben pedig többet tud, mint a kisebb modellek. Súlya 7,7 kg.
A CG-3 ekvatoriális állványt kissé bonyolultabb összeszerelni, de ha megtanulod, pontosan tudod majd követni az égitesteket. A kezdő okulárokat érdemes később jobb minőségűekre cserélni. Árban barátságos (kb. 110 000–130 000 Ft), középtávra is remek választás, ha valóban el akarsz mélyülni a hobbi világában.
Automatizált égbolt-felfedezés: Celestron Astro Fi 102
Ez a távcső azoknak ajánlott, akik nem szeretnek kézzel babrálni, inkább okostelefonnal irányítanák a csillaglesést. 102 mm-es Maksutov-Cassegrain optikája motoros (GoTo) alt-azimut állványon nyugszik, magától keresi meg és követi az égitesteket. Súlya 7,25 kg, így könnyen vihető sötét helyekre.
Optikai minőségében vannak kompromisszumok (széleken kissé lágy), de cserébe automatizált, kezdőknek rendkívül kényelmes. Ára kb. 120 000–150 000 Ft között mozog. Ha nem szeretsz bonyolult állványokat szerelgetni, és a kényelmet keresed, jó választás.
Okos távcsövekkel a világűrbe: Vaonis Vespera II (Vaonis Vespera II)
Ez az 50 mm-es (2 hüvelykes) apertúrájú okos távcső igazi luxus minden kezdő hobbicsillagásznak, aki fotózni is szeretné a galaxisokat, ködöket, de nem akar bonyolult gépekkel bajlódni. A Sony IMX 585 szenzorral szerelt Vespera II-t egy alkalmazással lehet vezérelni, 4 órás akkumulátorral és mindössze 5 kg-os tömeggel.
A látványos, 8,3 MP képek már városi égboltról is elkészíthetők. Bolygókhoz nem a legjobb, de ha galaxisokra, ködökre vágysz, lenyűgöző lesz. A WiFi-s alkalmazás miatt a telefonod foglalt lesz, amíg dolgozik, és az ára kb. 750 000–950 000 Ft – de ezért tényleg prémium, MI-alapú távcsövet kapsz, amely mindenki számára elérhető.
Mélyégre termett óriás: Sky-Watcher SkyMax 150 (Sky-Watcher SkyMax 150)
A lista legnagyobb, legerősebb távcsöve már igazi haladóknak (vagy elkötelezett újoncoknak) ajánlott. 150 mm (5,9 hüvelyk) átmérő, 1800 mm fókusz, 295x nagyítás. Csupán az optikai tubust kapod (OTA), ezért a jó minőségű állványt és háromlábat külön kell megvásárolni.
Kiválóan mutatja a mélyég csodákat, borotvaéles képet ad, minimális elszíneződéssel. Ha készen állsz a komolyabb beruházásra (kb. 250 000–320 000 Ft szett nélkül), éveken át boldogan nézheted vele az univerzumot.
Gyerekeknek és teljesen kezdőknek: Celestron FirstScope (Celestron FirstScope)
Az asztalra helyezhető, alig 1,95 kg-os Newton-reflektor bármelyik gyerekszobába befér. 76 mm-es átmérőjével (2,99 hüvelyk), 180x nagyítással főként a Hold nézésére jó. Megfizethető (30 000–40 000 Ft alatt!), olcsó opció, ha csak most derül ki, érdeklődik-e a gyerek.
Igazi bevezető eszköz: főként a Holdat mutatja szép nagyban, de sötét ég alatt a fényesebb csillaghalmazok is feltűnnek. Később azonban érdemes lesz komolyabb távcsőre váltani.
Kisokos: Távcsőtípusok és választási tanácsok
Három fő távcsőtípus van: lencsés refraktorok (egyszerű használat, gyors beállítás), tükrös reflektorok (jobb képminőség, de több karbantartás), illetve ezek kombinációi, a katadioptrikus modellek (kompaktak, jó kép).
A bolygók és a Hold megfigyeléséhez 10–13 cm (4–5 hüvelyk) átmérő már szép képhez elég, mélyég-objektumokhoz inkább 15 cm (6 hüvelyk) felett érdemes gondolkodni. Az okos távcsövek MI-vel világítják meg az eget, a mobilodon élőben nézheted – de ezek drágábbak.
Az alapmodellek már 40 000–150 000 Ft között elérhetők, a felsőbb kategóriás készülékekért viszont 200 000 Ft felett kell fizetni.
Mire érdemes még figyelni?
Manapság az első és legfontosabb szempont a könnyű mobilitás, hiszen sokat ér az egyszerű összeszerelés és a könnyű hordozhatóság. Sok kezdő távcsőhöz jár állvány is, kivéve a nagyobb modelleket, ahol azt külön kell beszerezni. A kiegészítők – okulárok, keresőtávcső, mobiladapter – sokat segíthetnek.
A legkönnyebben a Hold, Jupiter, Szaturnusz és Mars fedezhető fel; sötét ég alatt az Orion-köd és az Androméda-galaxis is feltűnik. Egy egyszerű alkalmazás, mint a Csillag séta (Star Walk) vagy Stellarium, gyorsan segít eligazodni az égi csodák között.
Összegzés
A kezdő távcső kiválasztása egyszerűbb, mint gondolnád. Kisebb költségvetéssel is izgalmas helyekre juthatsz az univerzumban, és idővel, ha elkap a gépszíj, mindig lesz lehetőség komolyabb eszközre váltani. Ez a hobbi tényleg mindenkié – csak nézz fel az égre, és indulhat a felfedezés!