Az űrtávcső, amely megelőzi a csillagászokat

Az új Rubin űrtávcső már az első tíz órája alatt 2104 eddig ismeretlen aszteroidát fedezett fel Naprendszerünkben. Minden adat azonnal az International Astronomical Union Minor Planet Centerhez (MPC) futott be, amely kulcsszerepet játszik a Földet fenyegető aszteroidák korai észlelésében és nyomon követésében.

Adatcunamira készülve

Az MPC évek óta készül a Rubin által indított adatözönre, fejlesztve szoftvereit, hogy képesek legyenek feldolgozni az elképesztő mennyiségű megfigyelést. Az első adatok hivatalos beérkezése egyszerre volt izgalmas és idegborzoló az MPC igazgatója, Matthew Payne szerint. Jelenleg körülbelül egymillió ismert aszteroida található kozmikus szomszédságunkban, de Rubin néhány éven belül akár ötmillióra növelheti ezt a számot.

Két évszázadnyi felfedezés néhány év alatt

Rubin néhány év alatt több aszteroidát azonosíthat, mint a világ összes csillagásza együttvéve az elmúlt kétszáz évben. A távcső a következő tíz évben minden harmadik éjszaka hatalmas, nagy felbontású képeken örökíti meg a déli égboltot, így gyakorlatilag szupergyors, szuperhatékony megfigyelőként működik. Ez teszi ideálissá a kis, Föld-közeli objektumok, például az aszteroidák felderítésére.

Új korszak a csillagászatban

Az aszteroidákat azért is nehéz észlelni, mert pillanatok alatt eltűnhetnek a látómezőből. Rubin azonban példátlan képességekkel kutatja a Nap körül keringő apró objektumokat. Az első felvételeken már tízmillió galaxis látható, és a Rubin Az Idő és Tér Örökségfelmérése (Rubin Legacy Survey of Space and Time) projekt során várhatóan még többet fedeznek majd fel, miközben a sötét energia vizsgálatában is új fejezet kezdődik.


Az adathegyek feldolgozása MI-vel

Rubin első működési évében több adatot gyűjt, mint az összes korábbi optikai obszervatórium együttvéve. A petabájtokat közel valós időben dolgozzák fel; minden észlelt változásról 60 másodpercen belül riasztást küldenek világszerte. Ezzel nemcsak a profi csillagászokat, hanem az amatőröket is bekapcsolják a kutatásba; a mesterséges intelligencia használata elengedhetetlen a napi akár 83 000 e-mailnyi riasztás feldolgozásához. Rubin új felfedezéseket, a Tejútrendszer feltérképezését és az ősrobbanás utáni tágulási sebesség pontosítását is lehetővé teszi.

2025, adrienne, science.slashdot.org alapján



Legfrissebb posztok