Nem, ez nem egy Elon Musk-féle csodakütyü, de majdnem: az elektronikai hulladék gyilkosa – újrahasznosítható áramkörök!

Nem, ez nem egy Elon Musk-féle csodakütyü, de majdnem: az elektronikai hulladék gyilkosa – újrahasznosítható áramkörök!
Az elektronikai hulladék mennyisége drámai mértékben nő: az elmúlt 12 évben 34 milliárd kilogrammról 62 milliárd kilogrammra emelkedett világszerte. Az egyik legnagyobb kihívás a hagyományos áramköri lapok újrahasznosítása, amelyek többsége epoxigyanta- vagy szilikonbázisú, rendkívül nehezen lebomló műanyagból készül. Ezek a lapok legtöbbször a szeméttelepen végzik, mivel az értékes fémek – például arany vagy más nemesfémek – kivonása csak kémiai eljárással, erős savak használatával lehetséges, és az anyag túlnyomó része veszendőbe megy.

Vitrimer – a csodaanyag

Egy új fejlesztés, a vitrimer alapú áramköri lap komoly változást hozhat ebben a szektorban. A vitrimer egy különleges polimer, amely normál hőmérsékleten kemény és tartós, magasabb hőmérsékleten azonban alakítható és formázható. Megfelelő hő hatására a vitrimer újraolvad, így a lapot egyszerűen meg lehet javítani, átalakítani, sőt teljesen újrahasznosítani. Mindez azért lehetséges, mert a vitrimerrel ellentétben a hagyományos hőre keményedő műanyagok javíthatatlanok és újraformálhatatlanok.

Sérülések után is működik

A kutatók kísérletéhez mindössze 5 térfogatszázalék folyékony fémet adtak a vitrimerhez. Ez duplájára növelte a szakítónyúlást, vagyis a lap sokkal hajlékonyabbá vált, miközben a mechanikai tulajdonságait is megőrizte. Ráadásul ez a kis mennyiségű folyékony fém már elegendő volt ahhoz, hogy a szükséges elektromos vezetőképességet biztosítsa, így kiváltva a hagyományos fémhuzalokat.

Laboratóriumi tesztekben a vitrimer-alapú áramköri lap deformáció vagy akár komoly mechanikai sérülés után is tovább működött, majd hő hatására visszanyerte eredeti formáját, teljesítményében pedig nem észleltek visszaesést. Az anyag egyedi tulajdonsága, hogy akár többszöri alakváltozást vagy helyreállítást is kibír.

Körforgásos jövő a kütyüpiacon

Az új önjavító és újraformázható áramkörök kifejlesztésével reális lehetőség nyílik az elektronikai hulladék jelentős csökkentésére. Bár a fejlesztés még nem tökéletes – bizonyos anyagok visszanyerésén lehet még javítani –, nagymértékű előrelépést jelenthet a hétköznapi eszközök, például telefonok, laptopok, okoseszközök és tévék fenntarthatósága szempontjából. Az ilyen MI-alapú innovációk új korszakot nyithatnak az újrahasznosításban és az elektronikai ipar körforgásos gazdaságában.

2025, adminboss, www.livescience.com alapján

  • Te szerinted mennyire fontos, hogy az elektronikai eszközök újrahasznosíthatóak legyenek?
  • Mit tennél, ha meglátnád, hogy valaki egyszerűen kidob egy régi elektronikai eszközt a szemétbe?
  • Mit gondolsz, etikus lenne-e, ha egy cég elhallgatná az újrahasznosítási lehetőségeket a vásárlói elől?




Legfrissebb posztok