
A drogteszt nem tudomány, hanem rendőri trükk
A DRE-protokoll fizikai koordinációs próbákat, vérnyomás- és pulzusmérést, a végtagok összenyomását, valamint pupilla- és szemvizsgálatot is magában foglal. Hiába tűnik tudományosnak, ezeknek a vizsgálatoknak nincs bizonyítékokon alapuló tudományos hátterük. William J. McNichol, a Rutgers Egyetem jogi karának oktatója szerint a rendszer inkább a rendőrségi gyakorlatból nőtt ki, nagyon kevés tudományos kutatás készült arról, mennyire pontos. Az eddigi bizonyítékok alapján még a véletlenszerű tippelést sem igazán múlja felül. Ennek ellenére az amerikai rendőrségek több mint 8000 DRE-t alkalmaznak, a programot szövetségi forrásokból finanszírozzák.
A fűdetektívek már a munkahelyeken is megjelennek
A drogfelismerési program már a cégekhez is beszivárgott: úgynevezett munkahelyi alkalmatlanság-szakértőket (WIRE-ket) képeznek ki arra, hogy kiszűrjék a bedrogozott munkavállalókat. Az embereket már nem a kannabisz birtoklása miatt büntetik, hanem azt próbálják kideríteni, vajon tényleg alkalmasak-e a munkavégzésre vagy a vezetésre.
Szükség van a tudományra, a pénz pedig megvan rá
Ahhoz, hogy valóban működőképes, megbízható módszerek szülessenek, elgondolkodtató, mennyi pénzt áldoznak olyan rendszerekre, amelyek tudományosan nem igazoltak. A Kaliforniai Egyetem, San Diego (University of California, San Diego) kutatói hangsúlyozták: csak független tudósok és rendvédelmi szervek összefogása hozhat eredményt – így lehetne elfogultság nélkül, biztonságos közutakat teremteni. A finanszírozás forrása is kézenfekvő: csak a kannabiszforgalmazásból befolyt adókat kellene ésszerűen felhasználni.