Az elnök, aki a kriptovalutákból is aranyat farag – Trump újabb vállalkozása

Az elnök, aki a kriptovalutákból is aranyat farag – Trump újabb vállalkozása
Egy volt SEC-tanácsadóval beszélgettünk Trump legújabb “üzleti fogásairól”. A közigazgatás átszervezése és a kormány átalakítása mellett könnyen elfeledkezhetünk arról, hogy az elnök az Amerikai Egyesült Államokat egyfajta nyílt forrású ATM-ként kezeli. Emlékezetes, hogy Donald Trump januárban egy mémcoinnal lépett piacra, majd az Első Hölgy is indított egyet, amely több mint 100 millió dollárt hozott. De csak ebben a hónapban Trump üzleti érdekeltségei bejelentették stablecoin-tervüket, a Trump Media vezetőinek szándékát, és megállapodást kötöttek egy nagy tőzsdével, mindössze két nappal azután, hogy az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) bejelentette a cég elleni hivatalos vizsgálat lezárását. Az elnök kriptovállalkozásainak felgyorsulása kapcsán beszélgettem a korábbi SEC-elnök vezető tanácsadójával a lazább szabályozási környezetről, illetve az elképzelhetetlen érdekellentétekről, amelyek még előttünk állhatnak.

Politikai megtorlás a szabályozóknál

“A legnagyobb változás a SEC személyzete elleni politikai megtorlás volt, különösen azokkal szemben, akik a kripto szabályozásán dolgoztak. Az egyik vezető kripto-jogászt például az IT-részlegre helyezték át” – mondja az egykori tanácsadó. “Ez azt az üzenetet közvetíti, hogy a pénzügyi szabályozók döntéseit nem független szakértelem vezérli, hanem politikailag diktált kívánatos eredmények. A legnagyobb cégek és platformok azt tehetnek, amit akarnak, elszámoltathatóság nélkül. A befektetők és a kisemberek teljesen magukra maradtak.”

Sorozatos érdekellentétek

Trump családja egy stablecoint jelentett be egy nappal azelőtt, hogy a republikánusok új törvényjavaslatot nyújtottak be ezzel a kriptovaluta-típussal kapcsolatban. Csapata egy új ETF-et is indított a Crypto.com-mal, alig egy nappal azelőtt, hogy a SEC lezárta a cég vizsgálatát. “Ez Trump esetében egyáltalán nem meglepő. A kripto csupán újabb tétel Trump és családja érdekellentétekkel teli portfóliójában” – magyarázza a szakértő.

Elképzelhetetlen ösztönzők

“A kriptoszektorban számos terület teremt olyan ösztönzőket és érdekellentéteket, amelyeket korábban elképzelhetetlennek tartottunk volna a legbefolyásosabb amerikai hivatalnál” – folytatja. “Láttuk például, hogy Justin Sun befektetett a Trump World Liberty Financial vállalatába a választások után. Ezt követően a SEC ejtette ellene az ügyet, miután Trump kinevezettje került a hivatal élére. A World Liberty Financial később tárgyalásokat kezdett a Tetherrel, amelynek korábbi vezérigazgatója bűnösnek vallotta magát. Úgy tűnik, hatalmas előnyt jelent Trump üzleti érdekeltségeihez kapcsolódni, ha valaki szeretné elkerülni a jogi felelősségre vonást.”


Demokrata ellenállás hiánya

A kripto-szkeptikus tanácsadó szerint “a demokratáknak egységesen ellenezniük kellene bármit, ami veszélyezteti a gazdaságot, a befektetőket és a fogyasztókat.” Amikor azonban arról kérdeztem, látunk-e ilyen egységes ellenállást, a válasza egyértelmű volt: “A kriptoval kapcsolatban? Egyáltalán nem. A demokraták a szenátus banki bizottságában támogatták egy stablecoin-törvényjavaslatot, amely legitimálja a kriptot, de sokkal alacsonyabb szintű szabályozást ír elő, mint amilyen a pénzügyi rendszer bármely más részére vonatkozik.”

Trump mesterien használja ki a rendszert

“Trump felismeri a jó átverést, ha meglátja. Sokan mondják, hogy Trump nem igazán érti a kriptot. Technikailag talán igazuk van, de még soha nem láttam senkit, aki olyan gyorsan elsajátította volna a kripto módszertanát, mint ő a mémcoinjaival” – mondja a szakértő. “Nem látok semmi jelet arra, hogy bármilyen hiteles felügyelet vagy elszámoltathatóság lenne a kriptoiparban, különösen, ha a SEC már a csalási vádakat sem viszi tovább.”

Kormányzati kényszer a kripto használatára

“Úgy tűnik, a HUD fontolgatja, hogy kriptovalutára és stablecoinokra térjen át bizonyos támogatások kifizetésének lebonyolításában. Az USAID szintén stablecoinban fizetheti ki bizonyos kötelezettségeit. Ez egy veszélyes és rendkívül népszerűtlen technológia, amelynek bevezetését az elnök akár ki is kényszerítheti. Ezzel sok embert kitenne veszélynek, még akkor is, ha ők nem választották volna a kripto piacok volatilitását és kockázatait.”

 

“Bár a kriptoközösség korábban azt hirdette, hogy a kormány hatáskörein kívül kíván működni, most valójában dörömbölnek az ajtón, hogy bekerülhessenek a hagyományos pénzügyi rendszerbe, például a bitcoin ETF jóváhagyásával és a SEC-hez a beiktatás napja óta benyújtott tucatnyi kérelemmel. A kripto ethoszából szinte semmi nem maradt, csupán a kormányzati felügyelet és szabályozás hiányából származó haszon iránti vágy.”

2025, adminboss, nymag.com alapján

  • Mit gondolsz, miért nincs erős demokrata ellenállás a kriptó szabályozás hiánya ellen?
  • Hogyan befolyásolhatja a politikai hatalom a pénzügyi szabályozó testületek döntéseit?
  • Mit tennél, ha a kormány kriptóra kényszerítené a támogatások kifizetését?




Legfrissebb posztok