WhatsApp kontra NSO Group: A Pegasus ügy tovább gyűrűzik

Featured Image
A Meta perbe fogta az NSO Groupot a Pegasusszal kapcsolatos kémszoftveres támadások miatt, amelyek a WhatsApp felhasználóit célozták meg. Már 2019-ben kezdődött a jogi eljárás, miután kiderült, hogy a Pegasus segítségével aktivisták, újságírók és kormánytisztviselők telefonjait törték fel. A legújabb bírósági döntés értelmében az NSO Groupot felelősnek találták az Amerikai Számítógépes Csalás és Visszaélés Elleni Törvény, valamint a Kaliforniai Számítógépes Adat-hozzáférési és Csalás Elleni Törvény megsértéséért. Habár a felelősség már megállapításra került, a per most a kártérítési kötelezettségek pontos meghatározására összpontosít.

Az ítélet hatása

Az NSO Group azzal próbálta védeni magát, hogy a Pegasust csupán ügyfeleik üzemeltették bűncselekmények és nemzetbiztonsági ügyek kivizsgálására. Ezt az érvet azonban a bíróság visszautasította, ami akár precedens értékű is lehet a hasonló cégek jogi megítélésében. “Ez az ítélet óriási lépés a magánélet védelmében,” nyilatkozott Will Cathcart, a WhatsApp vezérigazgatója egy bejegyzésben. “Öt évet áldoztunk arra, hogy bemutassuk az ügyünket, mivel hisszük, hogy a kémszoftver cégek nem bújhatnak a jogi immunitás mögé, és nem kerülhetik el a felelősségre vonást. A megfigyelő cégeknek meg kell érteniük, hogy az illegális kémkedést nem tűrjük el.”

Az NSO Group hallgatása

Az NSO Group egyelőre nem reagált a bírósági ítélet kapcsán feltett kérdésekre, sem pedig nyilatkozatot nem tett. Ez a hallgatás még inkább felkelti a közvélemény érdeklődését, különösen mivel a nemzetközi közvélemény is fokozott figyelemmel követi az ügy alakulását. Az ítélet fontos jelzés lehet hasonló vállalatok számára, aláhúzva a törvény előtti egyenlő bánásmód és a jogtisztaság alapelveit.