Miért mondunk igent?
Sok kérésre igent mondunk, mert nem szeretnénk udvariatlanok, önzők vagy közömbösek lenni. Gyakran olyan személyeknek kellene nemet mondanunk, akikkel a jövőben is kapcsolatban kell lennünk—munkatársaink, házastársunk, családunk vagy barátaink.
Nehéz elutasítani ezeket az embereket, hiszen kedveljük és támogatni szeretnénk őket. Nem is beszélve arról, hogy nekünk is szükségünk lehet az ő segítségükre. Az együttműködés másokkal az élet egyik fontos eleme. A kapcsolati konfliktus gyakran felülmúlja az idő és energia elkötelezettségéből fakadó nyomást.
Éppen ezért hasznos, ha kedvesen és őszintén válaszolunk. Tegyünk meg minden szívességet, amit csak lehet, és maradjunk barátságosak és egyenesek, amikor nemet kell mondanunk.
Az igen és nem hatalma
Az “igen” és a “nem” szavakat sokszor úgy használjuk, mintha egyenrangúak lennének a kommunikációban. Valójában azonban nemcsak, hogy jelentésükben eltérőek, hanem elkötelezettség terén is teljesen más súllyal bírnak.
Amikor nemet mondasz, csupán egy opciót zárod ki. Viszont igent mondva minden más lehetőségre nemet mondasz. Tim Harford közgazdász fogalmazta meg frappánsan: “Minden alkalommal, amikor igent mondunk egy felkérésre, nemet mondunk minden másra, ami az időnkkel elérhető lenne.” Az elköteleződés azonnal meghatározza, hogyan fogod a jövőbeli idődet eltölteni.
Másképpen fogalmazva, a nemet mondás időt spórol számodra a jövőre nézve. Az igen pedig elveszi ezt az időt. A nem egyfajta időhitel, megtartod a jövőbeni idődet, hogy azt kedved szerint használhasd. Az igen egy időadósság, amit előbb-utóbb vissza kell fizetned az elkötelezettségeddel.
A nemet mondás művészete
A nemet mondást gyakran egy luxusként kezeljük, amelyet csak a hatalmasok engedhetnek meg maguknak. Igaz, hogy a lehetőségek visszautasítása könnyebb, ha van egy biztonsági háló, amit a hatalom, a pénz és a tekintély biztosít. Ugyanakkor a nem mondás nem csak a sikeres emberek kiváltsága. Ez egy stratégia, ami segítségedre lehet a siker elérésében.
A nemet mondás hasznos képesség, amelyet a karrier bármely szakaszában fejleszthetsz, hiszen védi az életed legértékesebb eszközét: az idődet. Ahogy Pedro Sorrentino befektető mondta: “Ha nem vigyázol az idődre, mások el fogják venni tőled.”
A nem képességének fejlesztése
Ahogy idővel egyre inkább fejlődsz és sikereket érsz el, a stratégiádnak is alkalmazkodnia kell. Az időd értéke növekszik, ahogyan sikeresebbé válsz. Kezdetben csak a nyilvánvaló zavaró tényezőket távolítod el, de idővel meg kell tanulnod felismerni azokat is. Ahogy fokozatosan javulsz, és megérted, mi az, ami valóban működik, növelned kell az “igen” mondási küszöbödet.
Továbbra is nemet kell mondanod a zavaró tényezőkre, ugyanakkor meg kell tanulnod elutasítani azokat a lehetőségeket is, amelyek korábban még jó időkihasználásnak tűntek, hogy teret adj a kiemelkedő dolgoknak. Ez nehéz feladat, de nagyon értékes képesség.
Miként mondjunk nemet?
Sokan túl gyorsan mondunk igent, és túl lassan nemet. Érdemes átgondolni, hol helyezkedsz el ezen a skálán. Ha nehézséget okoz számodra a nemet mondás, hasznos lehet Tim Harford brit közgazdász egyik módszerének alkalmazása. Azt javasolja: “Kérdezd meg magadtól: ‘Ha ma kellene ezt megtennem, beleegyeznék?’ Ez egy nem rossz ökölszabály, mert bármennyire is távoli egy jövőbeli elkötelezettség, hamar valósággá válik.”
Ha egy lehetőség elég izgalmas ahhoz, hogy bármilyen tevékenységet abbahagyjál miatta, mondj igent. Ha nem, gondolkodj el rajta kétszer is. Derek Sivers “Hell Yeah or No” módszere hasonló elvet követ: ha valaki megkér, hogy tegyél meg valamit, és az azonnali válaszod “Hell Yeah!”, akkor valóban csináld meg. Ha nem lelkesedsz érte, mondj nemet.
A nem ereje
Sokkal több energia vész kárba, ha olyan dolgokat végzünk, amelyek nem igazán számítanak, mint amikor hatékonytalanul tesszük ezt. Ha ez igaz, akkor a felesleges dolgok kiküszöbölése hasznosabb képesség, mint a meglévő folyamatok optimalizálása.
Ez emlékeztet Peter Drucker híres mondására: “Nincs annál haszontalanabb, mint hatékonyan végezni azt, amit egyáltalán nem kellene csinálni.”