Állítsd be a leggyakrabban látogatott alkalmazások idejét
A Google minden Androidos telefonra biztosít alkalmazásidőzítőket, amelyekkel szigorú korlátozásokat állíthatsz be egyes appokra. Az időzítők beállításához nyisd meg a Beállítások menüt, majd keresd meg a Digitális Jólét opciót. Bár egy Samsung Galaxy telefon esetében a képernyők kissé eltérhetnek a többi készülékétől, a funkciók lényegében ugyanazt kínálják. Általában este nézem vissza a napi statisztikáimat. Az elsődleges beállítási képernyőn található műszerfal részletesen megmutatja az adott napi teljes használati időt, és azokat az alkalmazásokat is, amelyek a legnagyobb “időtolvajok”. Áttekintheted, hányszor oldottad fel a telefont, és hányszor érkezett értesítés.
Az alkalmazásidőzítők bevezetése jó módszer a használati idő csökkentésére. Bár kezdetben a szigorú időkorlátok drasztikusnak tűnhetnek, hatékonyan működnek, mivel automatikusan bezárják az alkalmazásokat, kizökkentve a megszokott rutinból. Rá kell döbbennünk, hogy egész nap csak a TikTokot pásztázzuk vagy céltalanul böngészünk. Nir Eyal, a termelékenység szakértője, a Hooked (Rabul ejtve) című könyvében felhívja a figyelmet arra, hogy valójában nem a függőség áll fenn. Ezek a cselekedetek inkább megszállottságnak tekinthetők. A közösségi médiában minden egyes “like” vagy hozzászólás dopamin áramlást vált ki, amely táplálja ezt a megszállottságot.
A Google Chrome volt az első, amire időzítőt állítottam, és be kell vallanom, hogy fájó volt. Kezdetben 45 perces időkorlátot vezettem be, amit naponta még ebéd előtt elértem. Végül 90 percre növeltem a korlátot, ami jobbnak bizonyult. Ha elérted a korlátot, újra kell állítanod az időzítőt, vagy egy másik eszközt kell használnod a böngészéshez. Ez a módszer motivál, hogy ne lépd át a magad által felállított határokat. Gmailre, Üzenetekre, Instagramra és a TikTokra is beállítottam időkorlátokat.
Tégy néhány radikális lépést
A Google további beállítási lehetőségeket is kínál, hogy telefonod kevésbé legyen csábító. Az Android például lefekvés üzemmóddal rendelkezik, amely tompítja a képernyőt és fekete-fehérre változtatja azt. Ezt a lehetőséget a Digitális Jólét menüben találhatod meg, és a használati időszakot is megadhatod, például este 8 körül kezdődően. Ez az üzemmód az értesítéseket is blokkolja, míg a következő reggel fel nem ébredsz. Számomra a lefekvés mód vizuális emlékeztetőként szolgált, hogy tegyem le a telefont és fejezzem be a görgetést. Így egy órával tudtam csökkenteni a mindennapi használatomat.
Viszont még mindig többet használtam a telefonomat, mint szerettem volna. Mindig is vonzottak az új üzenetek, a Discord csevegések és az emailek értesítései. Kíváncsi voltam: Ki keres? Mire van szükségük? Azonnal dopamin löketet váltanak ki ezek a pittyegések. Hasznosnak és produktívnak érzem magam, amikor válaszolok, de az ára az, hogy még több időt töltök a képernyő előtt.
Ami végül hatékonyan működött, az szinte nevetségesen egyszerű. A Google Pixel és a Samsung készülékek, valamint sok más Android modell is rendelkezik egy funkcióval: ha lefelé fordítod a telefont, automatikusan letiltod az értesítéseket és a legtöbb telefonhívást is. (Kivéve, ha a hívó fél kedvencként van megjelölve.) Egy fontos trükk: ügyelj rá, hogy érezd a kis rezgést, mikor lefelé fordítod a telefonod. Ez jelzi, hogy a Ne zavarjanak mód aktiválódott. Ez a trükk jelentős hatással volt rám. Megszűntek a zavaró csengetések, és ritkábban vettem fel a telefonomat.
Tartsd Kontroll alatt az információéhséget
Összességében elmondható, hogy az alkalmazásidőzítők és a lefekvés mód, valamint a Pixel 9 Pro lefelé fordítása naponta körülbelül két órával csökkentették a telefonom használatát. Ez meglepő, különösen, mivel nem éreztem úgy, hogy bármiről is lemaradtam volna. Sokkal hatékonyabbá váltam, hiszen korlátokat állítottam fel. Például a Google Chrome esetén tudatosabbá váltam a keresendő dolgok megadásakor, így befejeztem a céltalan böngészést. Néhány kollégám észrevette, hogy lefelé fordítva tárolom a telefonomat, és ők is kipróbálták ezt a praktikát.
Ezek a módszerek csak akkor igazán hatékonyak, ha folyamatosan alkalmazzuk őket, és rendszeresen ellenőrizzük az elért eredményeket a műszerfalon. Számomra egy napi kihívássá vált ez a folyamat. Mindig megnéztem a Digitális Jólét adta záró statisztikákat, és igyekeztem megdönteni a „pontszámomat” másnap.
A legnagyobb eredményem? Felszabadultnak éreztem magam. Többet kezdtem olvasni könyveket és beszélgetni a barátaimmal. Sőt, felfedeztem egy új, fizikai kártyajátékot a szabadidőmben. Végre úgy éreztem, hogy sikerült átvennem az irányítást a telefonom felett, éveken át tartó harc után, ahelyett, hogy az uralkodott volna az életemen.