Átalakuló erőviszonyok a chipvilágban
Az utóbbi években az Intel komoly lemaradást szenvedett el, elszalasztotta a mesterséges intelligencia-robbanásból származó előnyöket, így piaci részesedését is fokozatosan elvesztette, főleg az AMD javára. Az előző vezérigazgató, Patrick Gelsinger jelentős tőkét fordított a cég saját gyártására, abban a reményben, hogy a TSMC-vel is versenyre kelhetnek. Az új vezérigazgató, Lip-Bu Tan azonban már óvatosabb: kijelentette, hogy a 14A fejlesztésére csak akkor költenek, ha fix vevői szerződéseket tudnak felmutatni. Megemlíthető továbbá, hogy Tan személyesen felügyeli az összes chippel kapcsolatos befektetést és tervezést.
Fájdalmas leállás fenyeget
Fontos megjegyezni, hogy amennyiben az Intel nem von be külső ügyfelet, azonnal leállíthatja vagy teljesen törölheti a 14A és a későbbi technológiák fejlesztését. A cég így legfeljebb a jelenlegi, 18A nevű technológiát gyárthatná tovább, illetve annak egyszerűsített változatát 2030-ig. Ha a fejlesztések leállnak, az Intel jelentős, több mint 37 ezer milliárd forint (100 milliárd USD) értékű gyártóeszközein is súlyos veszteséget szenvedne el.
Új irány és kockázatok
A 14A fejlesztése most szorosabb ügyfél-együttműködésben zajlik, ami a cég szerint máris bizakodásra ad okot. Ugyanakkor visszatekintve, a 18A-nél éppen a korai ügyfélkommunikáció hiánya jelentett problémát. Tan szerint a hibákból tanultak, és most gyorsabban tudnak alkalmazkodni. Ennek fényében, ha le kellene állniuk, az Intel fokozatosan a tajvani TSMC-nek lenne kiszolgáltatva – ami óriási versenyhátrányt jelentene az AMD-hez képest, amely régóta dolgozik együtt a TSMC-vel.