
Lenyűgöző, teljes épségben megmaradt jégkorszaki lókoponya került elő a kanadai Yukonból – a szakértők szerint egy fiatal, hím lótól származik, amely 30 ezer éve élhetett a régióban. A bányamunkások a Klondike vidékén dolgozva bukkantak rá a fagyott talajban, ahol először csak az állkapocs és a koponya felső része látszott ki. Másnap a kutatók több felszereléssel és vízzel tértek vissza, hogy óvatosan kiolvasszák a leletet. A helyi múzeum, a Yukon Beringia Interaktív Központ (Yukon Beringia Interpretive Center) közreműködött, miközben a bányászok vízsugarakkal segítettek a kiemelésben. Végül egy tökéletes, sértetlen lókoponya került elő.
Mit árul el a lelet?
A koponya szemfogai alapján egyértelműen hím állatról van szó, ráadásul a részben kibújt fogak arra utalnak, hogy a ló még kamasz lehetett halálakor. Ez a ló valószínűleg mindössze 1,2 méter magas volt a vállánál, ahogyan az a pleisztocén korban a Yukon területén élő lófajokra jellemző volt. Bár a koponya és a fogazat alakja árulkodó, a pontos faj meghatározásához mélyebb genetikai vizsgálatokra, ősi DNS-elemzésre van szükség.
A jégkorszaki lovak sorsa
Észak-Amerikában a lovak mintegy 4 millió éve jelentek meg, de 11 ezer éve kihaltak ezen a kontinensen, majd csak az európaiak hozták vissza őket a 15. század után. Jelenleg több mint 50 különböző jégkorszaki lófajt ismernek a kutatók, de egyelőre nem tudni, ez a koponya pontosan melyikhez tartozik.