
Tündérmese helyett szilícium-völgyi lottóötös
A Tesla már a kezdetektől kilógott az amerikai autóipar klasszikus menetrendjéből: nem Detroitban, hanem a technológiai úttörők főhadiszállásán, a Szilícium-völgyben próbált teljesen új irányt adni a közúti közlekedésnek. Akkoriban nehéz lett volna megjósolni, hogy a cég ekkora utat jár majd be, ráadásul az első vezérigazgató, Martin Eberhard helyére már 2008-ban egy belső puccsal került Elon Musk, aki addig csak befektetőként és elnökként szerepelt.
Aki annak idején, a 2010-es tőzsdei bevezetéskor 10 000 dollárt (kb. 3,6 millió forintot) fektetett Tesla-részvényekbe, most közel 3 millió dollárnak (kb. 1,08 milliárd forintnak) örülhetne. Ugyanez a befektetés az S&P 500 indexben mindössze 57 000 dollárt hozott volna. A részvény jegyzési ára 17 dollár volt, ami a részvényosztások után ma nagyjából 1,13 dollárnak felel meg, a papír pénteken 323,63 dolláron zárt – ez közel 300-szoros növekedés.
Model S-től a robotokig: a Tesla átalakulása
A Roadster mára muzeális darabnak számít, az első szériaautójuk, a Model S már csak töredékét adja a cég bevételének. A Tesla sikereit inkább az utóbbi évek Model Y szabadidő-autója és Model 3 szedánja hozta el, valamint a környezetvédelmi kvóták eladása, amelyek sokszor döntöttek arról, hogy egy negyedévet nyereséggel vagy veszteséggel zár-e a cég. Mára a Tesla értéke meghaladja az 1 billió dollárt (közel 360 000 milliárd forint), 2023-ban pedig majdnem elérte a 100 milliárd dolláros (kb. 36 000 milliárd forintos) árbevételt.
Elon Musk számára mindez már történelem. Mostanra azzal próbálja meggyőzni a befektetőket, hogy a Tesla valódi üzleti értéke nem az elektromos autókban, hanem a jövő önvezető technológiájában és robotikai fejlesztéseiben rejlik. Musk szerint aki nem hisz abban, hogy a Tesla teljesen megoldja az autonóm közlekedést, az inkább ne is szálljon be a cégbe.
Ambiciózus álmok és kockázatos tőzsdei hullámvasút
E két terület közül a humanoid Optimus robot fejlesztése kapott nagyobb hangsúlyt: Musk szerint 2025 végére már több ezer ilyen MI-vezérelt robot fog dolgozni a Tesla gyáraiban, 2026-tól pedig kereskedelmi forgalomba is kerülhetnek. Szerinte ezek akár egy nap R2-D2 és C-3PO (a Csillagok háborúja droidjai) módjára is helytállhatnak.
Az autonómia terén viszont a Tesla továbbra is le van maradva az amerikai Waymo és a kínai Apollo Go mögött. Jelenleg csak Austinban működik kísérleti robotaxi-szolgáltatásuk, mostanra eljutottak az első sofőr nélküli autóátadáshoz, de valódi áttörést még nem értek el.
A tőzsdén a Tesla továbbra is a legnagyobb volatilitású nagyvállalatok közé tartozik: az elmúlt 15 évben több mint 40 alkalommal mozdult el legalább 20%-ot egyetlen hónap alatt a részvény árfolyama.
Botrányok, politikai kalandok és a vezér kiszámíthatatlanságának ára
Elon Musk az utóbbi években nemcsak az üzleti, de a politikai fronton is feltűnést keltett: nyíltan támogatta Trump visszatérését az elnöki székbe, közel 108 milliárd forintot pumpált republikánus kampányokba. Rövid ideig maga vezette a Trump-féle Kormányzati Hatékonysági Minisztériumot (Department of Government Efficiency – DOGE), jelentős leépítéseket hajtott végre, és saját cégeit érintő szabályozó hivatalok költségvetését is csökkentette.
A politikai szerepvállalásnak azonban ára volt: Musk népszerűsége visszaesett, a Tesla márka értéke két éve folyamatosan csökken – csak 2024-ben 26%-ot zuhant, ráadásul az európai eladások is öt hónapja csökkennek, főként a Model 3 elavulása és a kínai konkurencia miatt. A legújabb modell, a Cybertruck, Amerikában sem tudott igazán elindulni, a sorozatos visszahívások után.
Történelmi csúcsok és mélyrepülések a tőzsdén
Néhány kiemelkedő hónap: 2013 májusában 81%-os, 2020 augusztusában 74%-os emelkedés, amikor a Model 3 berobbant és a cég esélyessé vált az S&P 500 indexbe való bekerülésre. 2010 novemberében, még az indulás környékén, 62%-ot emelkedett, bár egy hónappal később ennek nagy részét visszaadta.
A legnagyobb esések: 2022 decemberében 37%-os zuhanás a sanghaji gyártás leállása, a Covid és a Twitter-felvásárlás okozta készpénzszükséglet miatt. 2025 februárjában 28%-os mínusz, amikor Trump visszatérése ellenére is csalódást okoztak az értékesítési számok, igazgatók távoztak, és Musk politikai kitérője sem javított a helyzeten. 2024 januárjában szintén 25%-os visszaesés következett be, részben a nagy árleszállítások és a dinamikus növekedési szakaszok közötti átmeneti időszak miatt.
A jövő kérdőjelei
A Tesla útja tele van kockázattal: a termékportfólió öregszik, vezetője megosztó személyiség. Ha nem sikerül időben új tömegtermékeket és technológiai áttöréseket bemutatni, a lendület könnyen megtörhet. Az elemzők egyébként is szkeptikusak, a részvény idén eddig 20%-ot esett, jelentősen elmaradva a nagy tech-kollégáktól.
Az viszont biztos: a Tesla és Musk története továbbra sem unalmas. Aki a cégbe fektet, annak a profit mellett az idegeit is be kell áldoznia.