Microsoft: tényleg ők írják az MI-játszma szabályait?

Microsoft: tényleg ők írják az MI-játszma szabályait?
A vállalatok túlnyomó többsége szinte teljes mértékben a Microsoft megoldásaira és az amerikai felhőszolgáltatókra építi informatikáját – ez viszont súlyos és gyakran alábecsült stratégiai kockázat. Miloslav Homer cseh fejlesztő és IT-biztonsági szakember ezt a problémát járja körül, kiemelve, hogy a Microsoftnak való kiszolgáltatottság mennyire sebezhetővé teheti az üzletmenetet.

Kiszolgáltatottság: egyetlen mozdulattal lekapcsolhatnak

Az elmúlt években több aggasztó eset is ráirányította a figyelmet arra, mekkora hatalma van a Microsoftnak a kulcsfontosságú digitális szolgáltatások felett. Elég felidézni példaként, hogy feltételezések szerint a cég akadályozta az ENSZ Nemzetközi Büntetőbíróság főügyészének e-mail hozzáférését. Bár a Microsoft tagadja a felelősséget, az ügy rávilágít arra, mekkora lenne a káosz, ha a cég bármilyen okból egyszerűen lekapcsolná egy ország vagy akár egy egész régió hozzáférését. Ezeket a kockázatokat a politikai bizonytalanság – például egy újabb Trump-elnökség lehetősége és az amerikai techóriások állami befolyásolása – csak tovább növeli.

Pénz nyelvén minden döntéshozó ért

Sokan legyintenek: a megszokott MI-szkepticizmus vagy a nyílt forráskódos rajongás csak IT-őrültek hobbija. Homer azonban pénzben számol: a kockázatok valódi összegekkel is kimutathatók a FAIR (Factor Analysis of Information Risk) módszertannal. Például millió dolláros nagyságrendű kárt okozna, ha világszerte akár csak átmenetileg elérhetetlenné válnának bizonyos Microsoft-szolgáltatások. Hiába van sok helyen Linux, a legtöbb nagy forgalmazó (például a HP) sem kínál globális szinten előre telepített Linuxot, miközben az Android uralja a mobilpiacot – igaz, az is majdnem teljesen a Google-fiókokhoz kötött.

A szakértelem és a tudatosság hiánya

A döntéshozók gyakran pénzügyi szemléletűek, vagy teljesen tech-írástudatlanok – nem tudják, mi az operációs rendszer, vagy miért fontos a függetlenség. Rengeteg informatikai vezető csak a Windowst ismeri, a Mac-et félig-meddig elfogadja, mert azon is fut az Office és a Teams, a Linuxról viszont fogalma sincs. Még a technikai tanácsadók körében is ritka a széles rálátás, legtöbben csak egyetlen platformot ismernek. Ez hamis biztonságérzetet ad; a többség úgy gondolja, ha valami szoftver ingyen van, akkor az értéktelen.


Konteók és a változtatás ára

Az érvek többsége nem ragad le ott, hogy „változtatni kell”, hanem megpróbálja számszerűsíteni a téves döntések árát. Ha egy tévhit kockázatokat jelent forintban, azzal jobban rá lehet ébreszteni a vezetőket, hogy érdemes alternatívákban is gondolkodni. Sok IT-vezető csak akkor szembesül a problémákkal, amikor már késő: ilyenkor derül ki, hogy a Microsoft nem örök és nem alapértelmezett. Aki azonban ismeri a lehetőségeket és a piaci szereplők valódi súlyát, az nemcsak csökkenteni tudja a kockázatokat, hanem akár költséget is megtakaríthat.

2025, adminboss, go.theregister.com alapján



Legfrissebb posztok