
Életveszélyes vírus, amelyet alig ismerünk
A HTLV-1 (humán T-sejtes leukémia vírus 1-es típusa) ugyanazokat a vérben található immunsejteket, azaz a T-sejteket támadja, mint a jól ismert HIV, de sokkal kisebb figyelmet kap. Bár a fertőzöttek nagy része hosszú ideig tünetmentes, egy kis hányadnál – akár évtizedek elteltével is – komoly betegségek alakulhatnak ki, például felnőttkori T-sejtes leukémia vagy gerincvelő-gyulladás. Különösen fontos kiemelni, hogy amikor a tünetek megjelennek, gyakran már visszafordíthatatlan az immunrendszer károsodása, ami idő előtt vezethet halálhoz is.
Régi HIV-készítmények, új remény a HTLV-1-re
A friss tanulmányban a kutatóknak először sikerült elérniük, hogy a HTLV-1 vírus szaporodását élő szervezetben elnyomják. Ehhez két, jelenleg is forgalomban lévő HIV elleni szert – a tenofovirt és a dolutegravirt – használtak humanizált egérmodelleken. Ezeknek az egereknek az immunrendszerét emberi immunsejtekkel ültették be, így a fertőzés hatásai hitelesen tükrözték az emberi szervezetben zajló folyamatokat. Ezt mutatja például, hogy a nemzetközi és az ausztrál (új variánst képviselő) vírustörzsek egyaránt súlyos leukémiát és tüdőgyulladást okoztak az egerekben.
A vizsgált antivirális szerek nemcsak a HIV-et, hanem a HTLV-1-et is jelentősen gátolták. Ez azért különösen jelentős, mert ezek a gyógyszerek már biztonságosnak és hatékonynak bizonyultak embereken, tehát akár közvetlenül el is lehet kezdeni a klinikai tesztelésüket HTLV-1 esetén is.
A teljes gyógyulás lehetősége
A tanulmány még merészebb lehetőséget is felvillantott: amikor a HIV-gyógyszereket egy olyan vegyülettel kombinálták, amely egy speciális fehérje (MCL-1) blokkolásával elindítja a fertőzött sejtek halálát, az emberi HTLV-1 sejteket is sikerült célzottan elpusztítani. Ez azonban csak a kezdet: a kutatók most precíziós, RNS-alapú terápiákon dolgoznak, hogy hatékonyabb, kombinált kezelések születhessenek, akár a teljes gyógyulás eléréséhez is.
Miért különleges az ausztrál vírusvariáns?
A WEHI és a Doherty Intézet kutatói által fejlesztett humanizált egérmodellek először tették lehetővé annak bemutatását, mennyire eltérő lehet a betegség lefolyása az egyes HTLV-1 altípusok között. Ausztráliában például egy különleges, HTLV-1c variáns terjed, amely még agresszívebb tüneteket is okozhat, mint a más országokban elterjedt HTLV-1a. A kísérletek azonban arra is rávilágítottak, hogy az antivirális terápiák mindkét törzs ellen hatásosak.
Hosszú küzdelem egy elhanyagolt járvány ellen
Az ausztrál kutatók és orvosok évek óta harcolnak azért, hogy a HTLV-1 a nemzetközi egészségügyi figyelem középpontjába kerüljön. Ezt is jelzi, hogy a helyi és országos egészségügyi szervezetek munkájának köszönhetően a WHO 2021-ben hivatalosan is fenyegető emberi kórokozónak minősítette a vírust, és Ausztráliában klinikai irányelvek születtek a fertőzések kezelésére.
Ennek ellenére Ausztráliában a vírus továbbra sem számít bejelentendő betegségnek a legtöbb államban, és ezért a valódi fertőzési arányokat sem ismerni pontosan. Pedig a veszélyeztetett közösségek ugyanúgy megérdemelnék a korszerű megelőző és terápiás eszközöket, mint más vér útján terjedő fertőzések – például a HIV – esetén.
Klinikai kipróbálás: egy lépés a gyógyulás felé
A kutatócsoport intenzív tárgyalásokat folytat azokkal a cégekkel, amelyek a vizsgált gyógyszereket gyártják, hogy a HTLV-1 fertőzöttek minél előbb bekerülhessenek a folyamatban lévő klinikai vizsgálatokba. Ha ezek sikeresek lesznek, a HIV-elleni gyógyszerek lehetnek az első hatóságilag engedélyezett pre-expozíciós profilaktikus szerek a HTLV-1 megelőzésére. Tudományos támogatást olyan szervezetek nyújtanak, mint az Australian Center for HIV and Hepatitis Virology Research és a National Health and Medical Research Council.
Remélhető, hogy ezek a fejlemények hosszú távon segítenek majd megfékezni ezt a most még elhallgatott, de annál veszélyesebb vírust.