
Az MI, amely figyeli a légkört és hibákat keres
A Daphne-AT a logikai és adatvezérelt döntéshozást ötvözve elemzi a fedélzeti rendszerek adatait, például az oxigénszintet vagy a légköri szennyezőanyagokat. Valós időben képes azonosítani, ha bármely érték kilóg a normál tartományból – például, ha veszélyesen csökken az oxigénszint –, ilyenkor riasztja az űrhajósokat, és útmutatást ad a hiba elhárításához.
Hogyan vizsgáztatták a Daphne-AT-t?
A rendszer első tesztjeit virtuális valóságszimulációban, a NASA Johnson Űrközpont HERA létesítményének másolatában végezték. A kísérleti alanyok az egyetem repüléstechnikai hallgatói voltak, különböző tapasztalati szinttel. Az MI minden ötödik hibánál gyorsabb és hatékonyabb problémamegoldást eredményezett, és csökkentette a felhasználók terhelését.
Éles környezetben már más az eredmény
A valós HERA létesítményben már NASA-mérnökök, pilóták és szakemberek tesztelték az MI-t egy 45 napos szimulált misszió során. Itt nyolc, egyenként négyfős legénységet vizsgáltak. Ebben a környezetben az MI nem gyorsította a hibafelismerést, ami részben a magasabb tapasztalati szinttel magyarázható; a tapasztaltabb felhasználók eleve jobban kezelték a váratlan helyzeteket.
Nemcsak az űrben lehet hasznos
A fejlesztők szerint a Daphne-AT-hez hasonló rendszerek nemcsak az űrutazást, hanem más komplex és veszélyes munkákat végző szakembereket is segíthetik, például a tűzoltókat vagy a mentőket, váratlan helyzetekben gyors döntésekkel és hasznos információkkal.
A Marsig vezető úton az MI hamarosan nélkülözhetetlen társunk lehet.