
Villámgyors töltés, laboratóriumi próba
A szabadalom szerint a fejlesztés lényege, hogy kénalapú szilárd elektrolitokat nitrogénnel “dúsítanak”, így próbálják kiküszöbölni a lítium-interfész problémás mellékreakcióit. A legtöbb pontos részletet azonban üzleti titokként kezelik, hiszen óriási a verseny a biztonságos, sorozatgyártásra alkalmas szilárdtest-akkumulátorért. A Huawei elképzelései szerint a telep nemcsak hatalmas hatótávot kínálna, hanem a töltés is szinte villámgyors lehet: akár öt percen belül elérhető a 10–80 százalékos töltöttségi szint.
Álom vagy valóság?
A szakértők azonban szkeptikusak. Egy dél-koreai energiainformatikai professzor szerint ilyen eredményeket laboratóriumi körülmények között talán el lehet érni, de a mindennapi használatban, az energiaveszteség és a hőgazdálkodás miatt ez rendkívül nehéz feladat. A nitrogénes dúsítás ráadásul ismert, de jelenleg laboratóriumi méreten túli tömeggyártása komoly kihívás.
Technológiai áttörés – vagy csak marketing?
A kínai elektromosautó-piac minden újdonságot igyekszik hangosan reklámozni. Bár a szilárdtest-akkumulátor hosszú távon valóban kínai siker lehet, a most bejelentett 3000 km-es álom inkább jól hangzó marketing. Miért? Egy ilyen óriási hatótávhoz hatalmas, nehéz, drága akkumulátor kellene, és valójában a legtöbb embernek elég 800–1000 km egy töltéssel. Ha valóban sikerülne 400–500 Wh/kg sűrűségre fejleszteni az akkukat, a kisebb, könnyebb akkumulátorcsomagok gyors töltéssel, olcsóbban kínálhatnának valós megoldást, miközben a töltőhálózat is folyamatosan fejlődik.