
Nem lesz Model 2, jön a lecsupaszított Model Y
Korábban felmerült egy teljesen új platformon fejlesztett, Model 2 néven emlegetett autó ötlete, azonban Musk ezt végül elvetette. Ehelyett a Cybercab (Kibertaxi) kapott zöld utat, amelyet kormány nélküli, önvezető járműnek szánnak, és a jelenlegi tervek szerint 2026-tól kezdik gyártani. Így a kedvező árú Tesla végül nem egy forradalmian új típus, hanem egy ismerős modell egyszerűsített verziója lesz.
Mire számíthatunk? Felszereltség lefaragása a végletekig
A Model Y-ból valóban mindent megpróbálnak majd kihagyni, amit csak lehet. Például a bőrülést szövetre cserélhetik, az elektromos ülésállítás helyett lehet mechanikus, eltűnhet az utastér hangulatvilágítása, a dísztárcsa egyszerű műanyagból készülhet, az audiorendszer is olcsóbb lehet, és a világításból is elhagyhatják a drágább mátrix rendszert vagy a fénycsíkokat. Emiatt a HEPA szűrő, sőt akár a hátsó ülések kijelzője is lekerülhet a listáról.
Noha egyes ötletek – mint például az infotainment-kijelző teljes eltávolítása és a mobiltelefon képernyőjének használata – elsőre hajmeresztőnek tűnnek, a kommentelők mégis felvetik őket. Aligha valószínű azonban, hogy Muskék feladnák a szoftveres élményt, hiszen ez a Tesla-imidzs alapja.
Meddig lehet még spórolni?
Egy másik sarkalatos pont a kamerák és érzékelők számának csökkentése lehet. Jelenleg nyolc kamera figyel a Model Y-ban, ezekből néhányat akár el is hagyhatnának, de ettől kezdve kérdésessé válna az Autopilot, illetve az önvezető rendszer működése. Nem világos, hogy tényleg bevállalnák-e ezt a kompromisszumot, hiszen ezzel visszalépnének a technológiai zászlóshajó szereptől.
Különösen fontos – ráadásul ez a legdrágább alkatrész is – az akkumulátor. A Teslánál a legolcsóbb autókban már most is jellemzően LFP cellákat használnak, amelyeket szinte teljes egészében kínai cégek szállítanak, ezek várhatóan az új, olcsó modell alapját is adják majd. Például a nevadai üzemben is ebbe fektetnek.
Kemény verseny és komoly kételyek
Sokan úgy vélik, hogy a Model Y már most is eléggé puritán, nehéz lenne belőle még többet lefaragni. Ha Musk tovább spórol rajta, előbb-utóbb inkább egy gördeszkára fog hasonlítani az autó. Ráadásul a korábbi 12 millió forintos (35,000 USD, kb. 12 670 000 Ft) alapárat sem sikerült tartani, miközben az új, olcsó elektromos autók piacán a GM, a VW és a kínai Slate is komoly konkurenciát jelenthetnek. Egykor mindenki az olcsó Teslában reménykedett. Az elektromos autók állami támogatásának megszűnésével a helyzet még nehezebb, így nagy kérdés, hogy a lecsupaszított Model Y elegendő lesz-e a sikerhez.