Az MI-kutatók háromnegyede szerint a jelenlegi modellek zsákutcában vannak

Az MI-kutatók háromnegyede szerint a jelenlegi modellek zsákutcában vannak
A generatív mesterséges intelligencia ipar 2024-ben globálisan 56 milliárd dollár kockázati tőkét gyűjtött, de a szakértők szerint ez a technológia nem fogja elérni az általános mesterséges intelligenciát (AGI). Egy friss felmérés szerint a jelenlegi MI-megközelítések valószínűleg nem eredményeznek az emberi intelligenciával vetekedő modelleket. A megkérdezett 475 MI-kutató 76%-a vélekedett úgy, hogy a nagy nyelvi modellek (LLM-ek) továbbfejlesztése “valószínűtlenül” vagy “nagyon valószínűtlenül” fog AGI-t eredményezni – azt a hipotetikus mérföldkövet, amikor a gépi tanulórendszerek olyan hatékonyan vagy hatékonyabban tanulnak, mint az emberek. Ez figyelemre méltó elutasítása a technológiai ipar előrejelzéseinek, amelyek a 2022-es generatív MI-boom óta azt állítják, hogy a jelenlegi csúcskategóriás MI-modelleknek csak több adatra, hardverre, energiára és pénzre van szükségük az emberi intelligencia túlszárnyalásához.

Csökkenő hozamok

Az LLM-ek fejlődése részben a mögöttes transzformer-architektúrának köszönhető, amelyet 2017-ben a Google tudósai hoztak létre. Ez az architektúra az emberi bevitelből származó tanítási adatok feldolgozásával fejlődik és tanul.

E modellek további skálázása azonban szédületes mennyiségű pénzt és energiát igényel. A generatív MI-ipar 2024-ben globálisan dollármilliárdokat gyűjtött kockázati tőkéből, és ennek nagy része hatalmas adatközpontok építésére ment el, amelyek szén-dioxid-kibocsátása jelentősen megnőtt.

Az előrejelzések szerint a további növekedéshez elengedhetetlen, ember által generált adatmennyiség valószínűleg kimerül. Ha ez bekövetkezik, a lehetőségek a felhasználói magánadatok gyűjtésére vagy az MI által generált “szintetikus” adatok visszacsatolására korlátozódnak.

Az MI-fejlesztés jövője

Ezek az akadályok nagy kihívásokat jelentenek az MI teljesítményének növelésére törekvő vállalatok számára, ami az értékelési teljesítménymérők stagnálásához vezetett, és az OpenAI GPT-5 modellje sem jelent meg.

A kínai DeepSeek vállalat idén azonban megcáfolta azt a feltételezést, hogy a fejlődés mindig skálázással érhető el, amikor a Szilícium-völgy drága modelljeivel megegyező teljesítményt ért el sokkal alacsonyabb költségekkel. Ezért a felmérés válaszadóinak 79%-a vélekedett úgy, hogy az MI-képességekről alkotott elképzelések nem felelnek meg a valóságnak.

“Sok szakértő gondolja, hogy ez egy buborék,” mondta Stuart Russell, a Kaliforniai Egyetem számítógéptudósa. “Különösen akkor, amikor viszonylag nagy teljesítményű modelleket ingyen adnak.”

Ez azonban nem jelenti azt, hogy az MI fejlődése megállt. A következtetési modellek – specializált modellek, amelyek több időt és számítási teljesítményt fordítanak a kérdések megválaszolására – jobb eredményeket mutattak hagyományos elődjeiknél.

Ezen modellek más gépi tanulórendszerekkel való párosítása, különösen miután specializált méretűre csökkentették őket, izgalmas jövőbeli lehetőségeket kínál, állítják a válaszadók. A DeepSeek sikere pedig az MI-rendszerek tervezésének új megközelítéseire is rámutat.

2025, adminboss, www.livescience.com alapján

  • Mit gondolsz, miért hisznek sokan még mindig az AGI elérésében?
  • Milyen etikai aggályok merülnek fel a szintetikus adatok használatával kapcsolatban?
  • Téged meglepett a DeepSeek eredménye?
  • Mit tennél, ha te dönthetnél a kutatási források elosztásáról?
  • Szerinted a jelenlegi MI-fejlesztés fenntartható hosszú távon?




Legfrissebb posztok