
Izraeli kollaboráció a legmagasabb szinten
A Microsoft világszerte mintegy 1000 egykori izraeli katonát és hírszerzőt foglalkoztat, és közülük többen a cég központi amerikai irodáiban dolgoznak Redmondban, Seattle-ben, Miamiban, San Franciscóban, Bostonban és New Yorkban is. Egy részletes kutatás alapján több mint 300, korábban izraeli hírszerzőként dolgozó személy azonosítható jelenleg a cégnél. Sokan közülük kiemelt szerepet töltöttek be az izraeli hadseregben, mesterséges intelligencia fejlesztésekben vagy fegyvergyártással foglalkozó hazai cégeknél.
A Microsoft Tel-Avivban és Izrael más városaiban is komplett részlegeket hozott létre, amelyek vezető pozícióit többségében az IDF (izraeli hadsereg) veteránjai töltik be, sokan közülük közvetlenül az izraeli kiberhadviselésből vagy hírszerzésből érkeztek. A cég amerikai irodáiban is számos egykori IDF-tag dolgozik vezető vagy kutatói pozíciókban, például mesterséges intelligencia és felhőalapú rendszerek fejlesztői között.
Mit vettek meg? Mindent, amit egy jó hírszerző kívánhat
A Microsoft az elmúlt 24 évben tizenhét izraeli startupot vásárolt fel – szinte kizárólag olyat, melyek alapítóit az izraeli hírszerzés, főként az IDF hírhedt 8200-as egysége képezte ki. Ezek közé tartozik például a WebAppoint (2000), a Maximal (2001), a Whale Communications (2006), a 3DV Systems (2009), a Secure Island Technologies (2015), a Hexadite (2017) vagy a Peer5 (2021). A legfrissebb felvásárlás a 2022-ben bekebelezett Oribi, amely webes nyomkövetéssel és adatelemzéssel foglalkozik – alapítója 1999 és 2001 között szolgált az izraeli hírszerzésnél.
Ezek a felvásárlások összesen több milliárd dollárba (mai árfolyamon nagyjából 3500 milliárd forintba) kerültek, miközben az alapítók – az úgynevezett digitális apartheid rendszer építészei – dollármilliárdokat kerestek. A cég ráadásul jelentős adót fizet be Izraelnek ezekből a tevékenységekből, így a hadsereg és a technológiai szektor szimbiózisa tovább erősödött.
A MI és a nagyszabású adatgyűjtés szerepe
A Microsoft szolgáltatásai nélkül nem működhetne az a katonai és hírszerzői MI- és big data-infrastruktúra, amely izraeli részről lehetővé teszi a folyamatos megfigyelést, a célzott gyilkosságokat és az apartheid rendszer mindennapi fenntartását. A Microsoft Azure például működteti a „Rolling Stone” nevű rendszert is, amely a palesztin népesség nyilvántartását és mozgását követi Ciszjordániában és Gázában. Független jelentések szerint a Microsoft szakemberei gyakran hónapokat töltenek közvetlenül az izraeli hadsereg egységeinél, hogy különböző célrendszereket és termékeket fejlesszenek.
Az izraeli katonai informatika-vezető, Racheli Dembinsky, 2024 elején egy tel-avivi konferencián, Microsoft Azure-logós háttér előtt dicsérte a mesterséges intelligencia harctéri hatékonyságát Gázában. Köztudott, hogy Izrael mesterséges intelligenciát használ halállisták generálására is, melyeken az úgynevezett halálosztagok célpontjai is szerepelnek – miközben a halottak között rengeteg gyermek is van.
Az etnikai tisztogatás digitális építészei
Nem lehet elválasztani a Microsoft jelenlegi izraeli alkalmazottait attól a szereptől, amelyet a digitális apartheid rendszer kiépítésében játszanak – sokan most polgári céges környezetben folytatják ugyanazt a munkát, amit katonaként kezdtek el. Ezek az emberek az elnyomás, az adatgyűjtés és a célzott erőszak fő felelősei közé tartoznak.
Az is sokat elárul a cég szellemiségéről, hogy 2024-ben, már több mint egy évvel a gázai népirtás kezdete után, az izraeli Microsoft irodaház több emeletét óriási izraeli zászló borította Beér-Sevában – a helyi dolgozók szerint nyíltan kiállva a „küldetés” mellett.
A múlt szellemei: Amdocs és az amerikai hírszerzési botrány
Az egyik legnagyobb, titokzatos izraeli tech-cég, az Amdocs is IDF-veteránok alapítása. 2023-ban stratégiai megállapodást kötött a Microsofttal egy telekommunikációs platform közös fejlesztésére. Az Amdocs a 2000-es évek elején amerikai kémkedés gyanújába is keveredett: állítólag a Fehér Ház és a külügyminisztérium kommunikációját is figyelte – az FBI vizsgálódott, de hivatalosan nem tudták rábizonyítani a kémkedést.
Egy cég, amely nélkül nem működne az izraeli apartheid
A gázai népirtás 2023 októberi kezdete előtt már évtizedekkel kiépítette Izrael a digitális ellenőrző rendszereit, amelyek lehetővé teszik a palesztinok rendszerszintű zaklatását, bebörtönzését és tömeges kivégzéseit is. Microsoft-fejlesztésű arcfelismerő technológiákat már a Kinect (játék) néven is beépítettek izraeli katonai rendszerekbe – az izraeli fejlesztői vezető, Yoram Ya’akobi szerint „bármit is látsz, ami arcfelismerés, azt itt csináltuk”.
A Microsoft a gázai gyerekek halálában, a tömeges adatgyűjtésben és egy egész társadalom megfigyelésében egyszerre vállal kulcsszerepet – miközben azt próbálja elhitetni, hogy ártatlan. Amikor eljön az idő Izrael felelősségre vonására, a Microsoft sem maradhat ki.