Az MI áttörése új korszakot hoz a gyógyszeriparban

London King’s Cross negyedében gyógyszerfejlesztők és MI-szakértők dolgoznak együtt a rák gyógyszereinek megalkotásán. Az Isomorphic Labs, az Alphabet MI-leányvállalata, az AlphaFold (AlphaFold) áttöréseire épít: ez a rendszer képes a fehérjék szerkezetének rendkívül pontos előrejelzésére, sőt már bonyolultabb molekulakölcsönhatásokat is modellez. Az így nyert adatok felhasználásával a gyógyszerek tervezése gyorsabbá, olcsóbbá és pontosabbá válhat. Mostanra már a humán klinikai tesztek is közel vannak – a cég gőzerővel bővíti csapatát.

MI és gyógyszeripari összefogás

Az Isomorphic Labs 2021-ben vált ki a DeepMind-ból, 2024-ben pedig, az AlphaFold 3 (fehérje-előrejelző MI) kiadásának évében, együttműködésbe kezdett olyan nagy gyógyszergyártókkal, mint a Novartis és az Eli Lilly. 2025 áprilisában a vállalat 228 milliárd forintnyi, azaz 600 millió dollárnyi külső tőkét vont be első finanszírozási körében, hogy világszínvonalú gyógyszertervező platformot építsen.

Költségcsökkentés és gyorsabb siker

Egy új gyógyszer piacra vitele a hagyományos módszerekkel dollármilliókba (több milliárd forintba) is kerülhet, miközben a siker esélye alig 10%. Az Isomorphic célja, hogy az AlphaFold által nyert MI-adatokkal ne csak felgyorsítsa és olcsóbbá tegye a fejlesztést, hanem sokszorosára növelje a siker esélyét is. Az álom: egyszer eljutni oda, hogy ha adott egy betegség, csak rá kell kattintani egy gombra, és már kész is a tökéletes gyógyszerterv – mindezt MI-vel hajtva.

2025, adrienne, science.slashdot.org alapján



Legfrissebb posztok