
Eltemetett hős vagy herceg?
A legendás leletet számos más tárggyal – alabástrom vázákkal, arany tőrökkel, arannyal díszített tálakkal – együtt emelték ki egy sírból. Az egyik aranyedényen feltűnt Meskalamdug neve, amely azt jelenti: a jó föld hőse. Mindazonáltal a sír nem volt olyan díszes vagy nagy méretű, mint más uralkodóké, így valószínű, hogy a tulajdonosa nem maga Ur királya, hanem talán annak leszármazottja vagy unokája lehetett, aki egykor a város első dinasztiájához tartozott.
Aranyból készült remekmű
A sisak nagyjából 23 cm magas és 21 cm széles, egyetlen aranylapból kovácsolták ki, 15 karátos finomságban. Apró lyukakkal látták el a peremét, hogy párnázott bélést lehessen beleerősíteni, a füleknél nyitották meg a hallás miatt, az áll alá pedig külön pántot lehetett rögzíteni. Például az Ogden nevű aranyműves, aki a tárgy 1928-as másolatait készítette, feljegyezte, hogy valóban találtak szövetmaradványokat is a sisakban.
Történelmi kontrasztok
Ennek fényében a Meskalamdug-sisak igazi ritkaság: sokkal látványosabb és mesteribb, mint a korszak átlagos – főként rézből készült – katonai fejfedői. Mindazonáltal a forma és a hajviselet hasonlóságot mutat például Eannatum vagy Sarrukín (Akkád Sargon) nevéhez kötődő uralkodói ábrázolásokkal, a Kr. e. 25–24. századból. Bár Meskalamdugot néhol királyként is említik, a sírleletek alapján sokkal inkább előkelő herceg vagy hadvezér lehetett, akinek neve így is fennmaradt az örökkévalóságnak szánt, rendkívüli aranysisakon.