
A tekintetek hatása és a mesterséges intelligencia szerepe
A kísérlet során négy különböző tekintetküldési (“gaze cueing”) tesztet végeztek összesen 54 résztvevővel, hogy kiderítsék: hogyan irányítja a figyelmünket mások tekintetének iránya, illetve a képzeletbeli, arcokra emlékeztető tárgyak formája. Ez a jelenség jól szemléltethető azzal, hogy a résztvevők egyaránt reagáltak az elforduló tekintetre és a tárgyakban megjelenő álarcokra, ám egészen eltérő agyi mechanizmusok állnak ezek hátterében.
Mit mondanak a kutatók?
Ennek ellenére az igazi arcoknál leginkább a szem régiójára fókuszálunk, míg a tárgyi arcok esetében az egész szerkezet összhatása kelti fel a figyelmünket – ráadásul intenzívebben, mintha csak valódi tekintetet észlelnénk. A kutatók szerint ezek az eredmények jelentősek lehetnek a reklámiparban vagy a termékdizájnban is, hiszen a szokatlan “arc” elrendezések fokozottabb figyelmet válthatnak ki.
Mire használható mindez a hétköznapokban?
Összefoglalva elmondható, hogy az arc-pareidolia nem csupán tudományos érdekesség: a fogyasztók figyelmének megragadásában és emlékezetes arculattervezésben is komoly lehetőségek rejlenek benne. Így ha legközelebb egy mosolygó konnektor vagy “szomorú” autólámpa néz vissza rád, tudd: az agyad egyszerűen nem tud ellenállni az “arcoknak”.