
Miért fontosak a ritkaföldfémek?
A ritkaföldfémek kiváló mágneses tulajdonságaik miatt nélkülözhetetlenek a modern technológiában: elektronikai eszközök, elektromos autók, fegyverrendszerek gyártásához szükségesek. A kitermelésben és feldolgozásban azonban szinte teljesen Kína diktál, így az USA-nak stratégiai érdeke visszaszerezni az irányítást. Az MP Materials főként neodímiumot és prazeodímiumot tartalmazó NdPr-oxidot állít elő, amely a nagy teljesítményű mágnesek alapja. Emellett cerium(III)-kloridot, lantán-karbonátot és egyedi ritkaföld-keveréket (SEG+) is gyárt, utóbbit továbbfinomításra.
A Pentagon nem aprózta el
A friss üzlet egyik lényeges eleme, hogy a Védelmi Minisztérium (DoD) jelentős tulajdonrészt szerzett az MP Materialsban: 15 százalékos részesedéssel ők lettek a legnagyobb részvényesek. Az állami befektetés a bányászat, a feldolgozás és a mágnesgyártás fejlesztésére is kiterjed, banki hitelekkel és részvényvásárlási jogokkal megtámogatva. Egy árgaranciát is beépítettek: az NdPr-oxid kilogrammja után a cég sosem kereshet 40 000 forintnál kevesebbet.
Kína helyett Amerika?
Az MP Materials eddig a kitermelt ritkaföldfémek jelentős részét Kínába exportálta továbbfeldolgozásra, ám mostanra a politikai feszültségek miatt ezt fel kellett függeszteni. Feldolgozóképességüknek csak a felét használják ki, a többi nyersanyag várólistán halmozódik fel. Bár az óriási 10X gyár a termelést évi 1 000 tonnáról 10 000 tonnára növeli majd, leghamarabb 2028-ban indulhat el – a helyszínt azonban még ki sem választották.