
A váratlan felfedezés
A Virginiai Egyetem munkatársai éppen a sejtváz finom szálait vizsgálták, amikor újra és újra feltűnt nekik egy különös alakzat a 3D-s képeken. Először képhibának gondolták, de hamar kiderült, hogy egy eddig ismeretlen sejtszervecskéről van szó. A hemifusome formája kissé egy sálat viselő hóemberre emlékeztet: kis fej, nagyobb test, közöttük vékony elválasztó. Hogy mindezt ennyire tisztán láthassák, a kutatók úgynevezett kriomikroszkópiát (cryo-ET) alkalmaztak: négy különböző laboratóriumi sejtvonalat fagyasztottak le villámgyorsan, így minden részlet természetes maradt a képalkotás során.
Mi is az a hemifusome?
A kutatók szerint a hemifusome két, egymással összenőtt hólyagocskából (vezikulából) áll, amelyek között kettős zsírréteg húzódik. Bár elméletben már korábban is feltételezték, hogy létezhetnek ilyen hemifúziós, részlegesen összeolvadt állapotban lévő vezikulák, ez az első eset, hogy élő emberi sejtben ténylegesen megfigyelték ezt a konfigurációt. Ez a felfedezés a biofizika szempontjából szinte forradalmi jelentőségű.
A hemifusome egy szigorúan zárt egység, nem csupán átmeneti, múló képződmény, mint bizonyos membránok – állítja a vezető kutató. Jelenlétét korábban azért nem sikerült felfedezni, mert a hagyományos, kémiai festéssel végzett vizsgálatok egyszerűen tönkretesznek minden ilyen érzékeny alakzatot, a klasszikus leképezési módszerekkel pedig csak egy elmosódott foltnak látszana ilyen kicsiben.
Mi lehet a szerepe?
A hemifusome pontos feladata még rejtély, de valószínűleg kulcsszerepet játszik a sejten belüli újrahasznosításban és a felesleges anyagok eltávolításában. Egyes feltételezések szerint a hemifusome bizonyos vezikulák előalakja lehet, sőt az is elképzelhető, hogy az Alzheimer-kórhoz hasonló betegségek hátterében is fontos szerepet kap: hiszen a hibás fehérjeplakkok felhalmozódása az agyban éppen a selejtező mechanizmusok elégtelen működése miatt történik.
A kutatók szerint a jövőben, ha sikerül tisztázni a hemifusome életciklusát és alkotóelemeit, akár teljesen új, köztes organellumkategóriaként is elismerhetik. És ki tudja, mennyi rejtett világ vár még felfedezésre a modern képalkotó eljárásoknak köszönhetően!