
Szokatlan sebesség és pálya
A 3I/ATLAS nagyjából 245 000 km/h-val száguld, és rendkívül lapos, szinte egyenes pályán halad át a Naprendszeren. Ez a különlegesen nagy sebesség és egyedi irány arra utal, hogy a Nap gravitációs befolyásán túlról érkezett, és elegendő lendülettel rendelkezik ahhoz, hogy megállás nélkül átszelje a bolygók térségét. Az objektumot először június 25. és 29. között észlelték az ATLAS automata megfigyelőrendszerével, amely Hawaii, Chile és Dél-Afrika távcsöveit használja. Visszamenőleg a június 14-i adatfelvételekben is feltűnt a kométa.
Üstökös, nem aszteroida?
Kezdetben aszteroidának vélték, akárcsak a 2017-ben felfedezett ‘Oumuamua-t (Oumuamua – Az első csillagközi látogató), ám idővel tipikus üstökös-aktivitásra utaló jelek jelentkeztek: egy fényes gáz- és jégfelhő (kóma), sőt, valószínűleg egy csóva is övezi, ami hasonlóvá teszi a 2019-ben látott 2I/Borisov-hoz (2I/Borisov – Csillagközi üstökös). A teljes neve C/2025 N1 (ATLAS). Bár a pontos mérete még nem ismert, a becslések szerint akár 20 km átmérőjű is lehet.
Pályája során biztonságban maradunk
Jelenleg a 3I/ATLAS körülbelül 4,5-szer messzebb van a Naptól, mint a Föld. Október 30-án éri el legközelebbi pontját a Naphoz, mindössze 1,4 csillagászati egységre (kb. 210 millió km-re). Előtte mindössze 0,4 AU (60 millió km) távolságra halad el a Mars mellett. A Földhöz sem közelíti meg igazán, hiszen ekkor a Nap túloldalán lesz hozzánk képest, legközelebb decemberben, már a Naprendszert elhagyva lesz tőlünk, de akkor is legalább 1,6 AU-ra (kb. 240 millió km-re) marad, így nem jelent veszélyt.
Hogyan követheted az égi vándort?
A 3I/ATLAS egyelőre túl halvány ahhoz, hogy amatőrcsillagász felszereléssel látható legyen, de az elkövetkező hetekben vagy hónapokban talán fényesebbé válik. Az érdeklődők online is figyelemmel kísérhetik útját a Virtual Telescope Project oldalán, különösen július 3-án este 18 órától (magyar idő szerint éjféltől). A NASA információi szerint a kutatók szeptember végéig vizsgálhatják az üstököst, amíg a Nap fénye el nem takarja, majd decembertől ismét megfigyelhető lesz. Kiemelt szerepet kap majd a világ legerősebb optikai távcsöve, és akár a Mars-járók kameráival is rögzíthetik a jelenséget, amikor a 3I/ATLAS a Nap felé tart.