Az új kereskedelmi trükk: pénzkeresés klímavédelemmel

A kereskedelem drasztikusan átalakul, és ezt nem feltétlenül önszántából teszi. A divattól az élelmiszerig a legtöbb vállalat még mindig olyan 20. századi rendszereket használ, amelyeket olcsó alapanyagokra, kérdések nélküli fogyasztókra és feneketlen hulladéklerakókra terveztek. De ez a világ már a múlté. Az úttörő márkák és webáruházak már a következő generációs klímatechnológiákhoz nyúlnak, hogy egyszerre oldjanak meg üzleti és környezeti problémákat – miközben a fogyasztói élményt is újradefiniálják.

Miért lesz menő a használt ruha?

A használt és újraértékesített ruhák már rég kiléptek a garázsvásár-létből, de eddig a márkák elvesztették a kontrollt és a hasznot, mivel az eBay, a ThredUp és a Depop vitték el a bizniszt. Erre kínál alternatívát a Trove: saját márkás recommerce platformot fejleszt, amely lehetővé teszi, hogy a cégek házon belül menedzseljék a visszaforgatott termékeket – garantált minőséggel, egyedi árazással, teljes ügyfélélménnyel.

Olyan nevek, mint a Patagonia (Használtan szeretve – Worn Wear), a Canada Goose (Generációk – Generations), vagy a Michael Kors (Előzőleg szeretett – Pre-Loved) is ezt használják, miközben a Trove technológiája könnyedén beépül a márka működésébe, így a használt ruha eladása ugyanolyan természetes lesz, mint az újé. Egyre többen választják ezt: 2024-ben az amerikai vásárlók közel 60%-a vásárol használt ruhát, legtöbbször a márka saját oldaláról. Ők többet is hajlandóak fizetni a minőségért és a megbízhatóságért.

A márkák is jól járnak: magasabb nyereséghányadot érnek el, mint az akciós termékeken, az új vásárlók fele-háromnegyede először választja őket, és nő a teljes ügyfél-élettartam érték is. Prémium és luxusmárkáknál különösen hatásos, mert a minőségellenőrzés megmarad, miközben a kínálat olcsóbb lesz, és nincs konkurenciaharc a másodpiacon.

Az okos élelmiszerbolt nem pazarol, hanem leáraz

Az élelmiszer-áruházaknál más gond van: a romlandóság. Ha az élelmiszerpazarlás ország lenne, a világ harmadik legnagyobb kibocsátója lehetne Kína és az USA után. Vagyis minden romlott joghurt nemcsak környezetkárosítás, hanem a boltoknak is komoly veszteség.

A Wasteless MI-alapú rendszere valós idejű, lejáratfüggő árazással dolgozik: ha két ugyanolyan joghurt különböző lejárati idővel van a polcon, a hamarabb lejáró olcsóbb lesz, ösztönözve a gyorsabb fogyasztást. A digitális polccímkékre és raktárkészletre szinkronizált rendszer három országban már bizonyított: a DIA (Spanyolország) 32,7%-kal, a Hoogvliet (Hollandia) 50%-kal csökkentette a pazarlást, a Carrefour (Argentína) országossá tette a rendszert.

A vezérigazgató szerint az akcióknak pontosan azt a mértéket kell elérniük, hogy minden elfogyjon a polcról. Nem ESG-célnak tekinti, hanem árazási stratégiának, ami a profitot védi.

A klímatechnológia a pénztárcádnak is jó

Az igazán ütős innovációk úgy formálják át a kiskereskedelmet, hogy nem kell kompromisszumot kötni vagy új szokásokat kialakítani. A Trove-nál a használt ruha vásárlása ugyanolyan egyszerű, mint az újé. A Wastelessnél a dinamikus árak nem zöld prédikációként, hanem egyszerű döntési segédletként jelennek meg. Mindkét vállalat kőkemény üzleti problémákat old meg, miközben mérhetően csökken a kibocsátás. Ez az új klíma-előny: nemcsak a rossz csökkentése, hanem a jobb üzlet építése.

2025, adminboss, www.fastcompany.com alapján



Legfrissebb posztok