
Saját médiát épít Musk
Az egyik legismertebb Tesla-influenszer, aki „Zack” néven ismert az X-en, nyilvánosan dicsekedett azzal, hogy figyelmen kívül hagyta az újságírók kérdéseit. A posztja ezernél is több kedvelést kapott, és egy hozzászóló csak annyit írt: a nagy médiát hagyni kell a fenébe. Mások szerint csak úgy lenne szabad a riportereknek kérdezniük, ha előtte kamerába nézve bocsánatot kérnek minden, Teslával és Muskkal kapcsolatos hazugságukért – és ez a hozzáállás végigvonul a legaktívabb YouTube- és X-közösségekben.
A „most már mi vagyunk a média” („we are the media now”) szlogen mémmé vált, főként a robotaxi-rajongók körében. A független, alternatív influenszer-média most pont ugyanolyan exkluzív hozzáférést élvez, amiért régen a hagyományos sajtót kritizálták.
Visszhangkamra helyett PR-show
Mindez oda vezetett, hogy a robotaxi-bemutató inkább egy belső, hűséges közönségnek szóló zárt esemény lett, amit elhivatott influenszerek élőben közvetítenek – nem pedig átlátható tech-demó. Az élmény így sokkal inkább propaganda-akciónak tűnik, mint valódi bemutatónak. Az esemény nagy része Musk tulajdonában lévő X-en és YouTube-on zajlik, ahol a nézők többsége már eleve elhiszi, hogy a robotaxi hatalmas dobás. Joan Donovan, a Bostoni Egyetem professzora, aki a vállalati manipulációt kutatja, szerint ez tankönyvi példája annak, amikor egy cég a saját imázsát próbálja helyreállítani egy visszhangkamrán keresztül.
Ed Niedermeyer, a Nevetséges – A Tesla története („Ludicrous: The Unvarnished Story of Tesla Motors”) szerzője szerint az influenszerek egyfajta görög kórusként próbálnak pozitív képet festeni a robotaxiról. A Redditen is megjelentek a propaganda és félretájékoztatás vádjai, amelyek szerint Tesla-alkalmazottak is moderátorként jelen vannak az ilyen fórumokon.
A Teslánál a lojalitás kifizetődik
A Tesla évek óta építi ezt az alternatív médiát. Már régóta konfliktusokkal, majd végleges ajtócsapással jutalmazza a hagyományos sajtót. Amióta Musk 2022-ben megvásárolta a Twittert (jelenleg X), még inkább távol tartja a kritikus újságírókat, miközben a rajongókat folyamatosan jutalmazza. Donovan szerint az egész közösséget leginkább a korai Apple-rajongókhoz lehet hasonlítani – akik minden kritikát részrehajlónak tartanak, és fanatikusan támogatják Musk lépéseit.
Az online rajongók komolyan profitálnak a lojalitásukból. Sokan személyes ajánlókódokat osztogatnak, amelyekkel jutalmakat – extra Supercharger-töltést, új autó árából levonható kedvezményeket és hasonlókat – lehet kapni. Aki viszont kritizálja a céget, az könnyen elveszítheti ezeket a privilégiumokat.
A Teslás influenszerek gyakran meghívót kapnak exkluzív eseményekre is, ahogyan a robotaxi-bemutató esetében is történt. Azoknak, akik részvénytulajdonosok, még közvetlenebb anyagi érdekük fűződik a cég sikeres imázsához.
Meddig tart ki egy visszhangkamra?
Galileo Russell YouTube-sztár szerint a Tesla termékei annyira menők, hogy nincs is szükség PR-osztályra. Szerinte a robotaxi-koncepció annyira húzóerő, hogy sikerét minden követő örömmel támogatja. Az mindenesetre világos: ha Musk valóban azt akarja, hogy milliónyi önvezető Tesla száguldjon a városokban, előbb-utóbb ki kell engedni a bemutatókat a rajongói visszhangkamrából, és szembe kell nézni a kritikusokkal is – még ha így több hiba is napvilágra kerül, amiket már az influenszerek sem feltétlenül tudnak eltakarni.