
Úttörő űrgyártás alacsony gravitációban
A Varda célja, hogy apró űrgyárakat állítson pályára, hiszen az alacsony gravitációs viszonyok lehetővé teszik olyan termékek előállítását, amelyeket a Földön nem lehet elkészíteni. A céget, amelyet egy volt SpaceX-mérnök alapított 2020-ban, korábban Rocket Lab űreszközök használták, de a jövőben már a SpaceX platformjain is dolgoznak. Legközelebbi, már napokon belül esedékes küldetésük – ha minden jól megy –, egy 300 kg-os Winnebago űrkapszulával hónapokat tölt majd pályán.
Gyógyszergyártás és hiperszonikus tesztek
Az első misszió már 2023 júniusában sikerrel zárult: ott űrbéli körülmények között állítottak elő ritonavirt, egy fontos AIDS-ellenes gyógyszert. A Varda nemcsak élettudományi kutatásokat folytat, hanem együttműködik kormányzati szervekkel is: például az amerikai légierő laboratóriuma számára hajtottak végre hiperszonikus teszteket – ilyenkor a kapszula 19 000 mérföld/óra (kb. 30 500 km/h) sebességgel lép vissza a légkörbe. Az adatok hozzájárulnak a hővédő pajzsok fejlesztéséhez az extrém gyorsaságú (Mach 25) visszatérésekhez.
Saját kapszula és napi űrmissziók
2025-ben készül el először a Varda saját fejlesztésű kapszulája, amely a NASA által kifejlesztett speciális hővédő burkolattal készül. Ez a fejlesztés lehetővé teszi, hogy a kapszulában lévő berendezések épségben visszatérjenek a Földre. A Varda csapata a jövőben napi szintű visszatéréseket céloz meg, jelenleg negyedévente indítanak és fogadnak űrgyárakat.
Az űrben másképp működnek az anyagok
A NASA kutatásai is alátámasztják: az alacsony gravitáció hatására bizonyos anyagok (például üledékek vagy hőterhelés) viselkedése teljesen más, mint a Földön, így az űrben új típusú termékeket, gyógyszereket lehet hatékonyabban előállítani. Az űrgyártás hamarosan mindennapi valósággá válhat.