Az iparági probléma
Hibás lenne csak a BMW-t hibáztatni, mert a Hyundai Mobis is bemutatta a világ első teljes szélvédőre vetített holografikus kijelzőjét, amely számos információt sugároz a szélvédő teljes szélességében.
A koreai autóipari beszállító szerint a rendszerük egy speciális filmréteget használ, amely holografikus optikai elemeket (HOE) tartalmaz. Ez a film a fénydiffrakció elvét alkalmazza, hogy képeket és videókat vetítsen közvetlenül a néző szeme elé.
Az idei CES-en egy Kia EV9-t felhasználva tesztként, könnyű elképzelni, hogy ez a technológia hamarosan megjelenhet a Hyundai Motor Group néhány prémium termékében.
A Harman bemutatta saját otthoni mozi minőségű Ready Display-jét, amely Quantum Dot és kék mini LED alapú helyi fényerőcsökkentő technológiát alkalmaz. Ez a csúcskategóriás televíziós specifikációk egyike, amelyeket most egy családi SUV méretére csökkentettek, és valószínűleg csak ritkán lesznek teljes mértékben kihasználva.
A belső design tönkretétele
Eközben a Mercedes-Benz új CLA modelljének bemutatására készül, amely “felhasználóbarát MBUX Superscreen”-nel érkezik, hogy legalábbis az első koncepcióautókban az egész pilótafülkét kitöltse.
Bár nem vagyok feltétlenül az érintőképernyők ellen, hiszen végső soron egy technológiai oldalon írok, mégis az olyan hatalmas panelek, mint amilyeneket például a Mercedes-Benz és a BMW alkalmaz, semmi helyet nem hagynak az érdekes fizikai design kreatív megvalósításainak.
Pár évvel ezelőtt minden autóbelső radikálisan különbözött: könnyű volt megkülönböztetni például egy Citroen játékos belső designját egy Audi elegánsabb megjelenésétől.
A jövő tervezése
Jelenleg úgy látszik, az autógyártók olyan jármű belső tereket terveznek, ahol a magas szintű önvezető technológiák mind jogilag, mind gyakorlati használatban széles körben elterjedtek lesznek.
Nemcsak az SAE Level 3-ról beszélek, amely lehetővé teszi a sofőrök számára az „élmény” szemmel történő vezetést néhány viszonylag szigorú feltétel mellett (autópályák, 48 km/óra alatti sebesség stb.), hanem a 4-es és 5-ös szintre, ahol a jármű végzi a munka nagy részét.
Még mindig messze vagyunk ettől a technológiától, és még nagyobb ugrásra lenne szükség a jogalkotóktól egy megfelelő jogi keret megteremtése érdekében. Ezért jogos a kérdés: miért döntöttek a gyártók úgy, hogy most nyújtanak ekkora mennyiségű potenciálisan zavaró információt?
A legtöbb modern gyártó mesterséges intelligenciával és nagy nyelvi modellekkel is dolgozik, hogy lehetővé tegyék a sofőrök és utasok számára, hogy természetes beszédparancsok segítségével lépjenek interakcióba a járműveikkel, kiküszöbölve a képernyők böngészését vagy a gombok keresését.