
Kína vesz párhuzamos levegőt
Kína az utóbbi években mindent megtett annak érdekében, hogy függetlenedjen a nyugati processzoroktól, és ebben kulcsszerepet szán a RISC-V-nek. Márciusban az Alibaba kutató-fejlesztő csapata bemutatta a C930 nevű, szerverekhez, PC-khez és autókhoz szánt RISC-V processzormagot, illetve a Xiangshan projekt is előrukkolt egy teljesítményben az ARM Neoverse N2-höz közeli maggal.
Nem először szerel MI-t RISC magba az Nvidia
Noha adatközpontokba szánt csúcskategóriás RISC-V chipből még kevés van, a CUDA támogatás megnyitja az utat a GPU-k előtt. A jövőben akár Nvidia GPU-val szerelt RISC-V számítógépek is érkezhetnek, főleg most, hogy az Nvidia újra szállítja a Kína-specifikus H20 gyorsítókat.
RISC-V már régóta a gép belsejében
Az Nvidia nem ismeretlen terepen mozog: a CUDA jelenleg is fut x86 és Arm64 processzorokon, sőt, saját fejlesztésű Grace CPU-in is. IBM Power-alapú rendszereken is működött már, például a legendás Sierra és Csúcs (Summit) szuperszámítógépeken. Sőt, a RISC-V magok már évek óta megtalálhatók az Nvidia GPU-kban: csak 2024-ben több mint egymilliárd ilyen mag került forgalomba, jellemzően olyan feladatokra, mint videókódolás, energiagazdálkodás vagy biztonság.
Hogyan tovább?
Az még kérdéses, hogy pontosan milyen formában jelenik meg a RISC-V támogatás: lehetséges például egy RISC-V-alapú egylapos számítógép (SBC) Nvidia GPU-val, vagy akár együttműködés más chipgyártókkal, ahogy 2019-ben tette az Ampere-nél. Egy biztos: a RISC-V mostantól hivatalosan is játékos az MI nagy asztalán.