A Tel-avivi Egyetem és a Biológiai Kutatóintézet tudósai áttörést értek el azzal, hogy kifejlesztették a világ első mRNS-alapú vakcináját egy végzetes, antibiotikum-rezisztens baktérium ellen. Az új vakcina lipid-nanorészecskék segítségével juttatja be a szervezetbe az mRNS-t, akárcsak a COVID–19 elleni oltásoknál. Ez a megoldás eddig csak vírusok ellen bizonyult hatékonynak – most először sikerült baktérium, nevezetesen a bubópestist okozó pestis bacilus (Yersinia pestis) ellen hatékony oltást előállítani.
Hogyan működik, és miért forradalmi?
A kutatók 2023-ban kifejlesztettek egy egyedi módszert, mellyel a baktérium fehérjéjét a humán sejtek állítják elő, így a szervezet immunrendszere felismeri, és valódi bakteriális fehérjeként kezeli azt, vagyis ellenanyagot kezd termelni ellene. Állatkísérletekben egyetlen adag elegendőnek bizonyult a veszedelmes betegség elleni védettséghez.
Új korszak a bakteriális oltásokban
A nemzetközi hírű mesterségesintelligencia-kutató, Dan Peer professzor vezette csapat bizonyította, hogy lehetséges mRNS-alapú oltást fejleszteni nemcsak vírusok, hanem halálos baktériumok ellen is – ezzel új távlatok nyíltak a jövő járványai elleni védekezésben.